Evkur

Fotoğraf ve Kamera

Fotoğraf makinesi satın alırken fotoğrafçılıkla ilgili bazı kavramların bilinmesinde yarar vardır. Fotoğraf makineleri için DSLR ve dijital kompakt olmak üzere ayrı sınıflandırma yapılmıştır. Başlangıç olarak bu iki kavramdan kısaca bahsetmek gerekir. SLR kelimesinin açılımı Single Lens Reflextir ve tek mercek yansıtmalı anlamına gelir. Bir mercek kullanan objektifi değiştirilebilen filmli makinelerdir. Günümüzde filmli SLR makineler yerlerini DSLR olarak isimlendirilen Dijital SLR fotoğraf makinelerine bırakmışlardır. DSLR'ler genelde profesyonel fotoğrafçıların tercih ettikleri cihazlardır.

Dijital fotoğraf makineleri fotoğrafları sabit bir mercek-sensör sistemi kullanarak elektronik ortama kaydeden cihazlardır. Günlük hayatta sıkça kullandığımız kameralı cep telefonları da bir nevi dijital fotoğraf makinesi işlevi görmektedir. DSLR fotoğraf makinelerine göre daha çok günlük yaşantıda anlık sahneleri ölümsüzleştirmek için kullanılan, kullanımı oldukça kolay pratik kameralardır. Lensinin değiştirilememesi dijital kameralar için bir dezavantaj gibi görünse de sabit lens için özel ayarlama gerektirmediğinden amatör olarak fotoğraf çekmek isteyenler için ideal cihazlardır.

Peki, "Fotoğrafçılık yapmak istiyorsanız bir kamera satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?" bu yazımız sizler için fotoğraf makinesi satın alma rehberi olacaktır. İşte bir fotoğraf makinesinin kalitesini belirleyen genel özellikler:

Çözünürlük: Çözünürlük birimi piksel olarak adlandırılır. Piksel dijital görüntülemede kullanılan en küçük ölçü birimidir. Günümüzde üretilen fotoğraf makinelerinde megapiksel seviyesinde sensörler kullanılmaktadır. Fotoğraf makinesi alırken ön planda çözünürlük gibi gözükse de diğer detaylarda göz önünde bulundurulmalıdır.

ISO: Optik sensörün ışığa olan duyarlılığını belirtir. Yüksek kaliteli fotoğraflar için ISO başarımı iyi olan bir makine tercih edebilirsiniz.

Objektif Özellikleri: Maksimum seviyede ışık alan bir objektif seçimi iyi bir görüntü elde etmek için gereklidir. Burada ölçüt diyafram ve F değeridir. F değeri düşük ise daha fazla ışık alır. Bu daha iyi fotoğraf çekmenizi sağlar.

Flaş: Düşük ışıklı ortamlarda net fotoğraflar çekmek için otramın anlık olarak ışıklandırılmasını sağlar. Fotoğraf çekmek için flaşı gerekmedikçe tercih etmemeli, ortamın kendi ışığından faydalanmalısınız.

Video Kalitesi: Dijital fotoğraf makinelerinin çoğu ile aynı zamanda video kayıt yapabilme özelliğine de sahiptir. Kaliteli videolar çekebilmek için FullHD video çekebilen bir model tercih edilmelidir. Kamera ile rahat ve güzel videolar çekebilmek için ayrıca iyi bir hafıza kartına sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde hem kamera hafızası hem de pil ömrü çabuk tükenecektir.

Dijital Zoom ve Optik Zoom: Optik Zoom bir fotoğraf makinesinin mercek sistemini kullanarak yaptığı yakınlaştırma işlemidir. Optik zoomda yakınlaştırma ile elde edilen görüntü gerçektir. Dijtal zoom ise yazılım ile sayısal hesaplamalar yapılarak gerçekleştirilen bir yakınlaştırma işlemidir. Fotoğraf kalitesinde oldukça etkilidir.

Deklanşör Gecikmesi: Poz verildi deklanşöre basıldı. Deklanşöre basma işlemi ne kadar kısa sürerse poz verilmesi de okadar kısa sürer. Bu sebeple makine tercih ederken 2 deklanşör beklemesi 2 saniyeyi geçmemeli.

Kısaca söylemek gerekirse, tüm anlarınızı ölümsüzleştirdiğiniz, profesyonel kareler yakaladığınız ve bu anları fotoğraflamak için kullandığınız makineniz ne kadar güçlü ise fotoğraf çekmekten alacağınız keyif de oldukça çok olacaktır.