⇡ Başa Dön
Ürün Çeşidi
Marka
Kişi Sayısı
Renk
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Kaliteli Alez Çeşitleri Evkur'da

Alez Nedir?

 Alez, yatak ve yastıkların korunması amacıyla üretilen tekstil ürünleridir. Uyku hijyeni ve rahatlık için kullanılır. Yatak ölçülerine uygun olarak tek ve çift kişilik alez ebatları bulunur. Alezler yatağın üzerine serilerek, yastık alezleri ise yastığa geçirilerek kullanılır. Yatağın veya yastığın kirlenerek deforme olmasını engelleyen bir üründür.

 

Su geçirmez veya sıvı geçirmez alez modelleri yatak veya yastıklara hemen etki edebilecek kirlenmelere karşı koruyucu olarak kullanılır. En iyi alez modelleri Evkur’dan 24 aya varan taksit avantajı seçenekleriyle bulabilirsiniz.

Tamamını Göster

Alez Nedir?

 

Alez, yatak ve yastıkların korunması amacıyla üretilen tekstil ürünleridir. Uyku hijyeni ve rahatlık için kullanılır. Yatak ölçülerine uygun olarak tek ve çift kişilik alez ebatları bulunur. Alezler yatağın üzerine serilerek, yastık alezleri ise yastığa geçirilerek kullanılır. Yatağın veya yastığın kirlenerek deforme olmasını engelleyen bir üründür.

 

Su geçirmez veya sıvı geçirmez alez modelleri yatak veya yastıklara hemen etki edebilecek kirlenmelere karşı koruyucu olarak kullanılır. En iyi alez modelleri Evkur’dan 24 aya varan taksit avantajı seçenekleriyle bulabilirsiniz.

 

Günün önemli bir bölümünü üzerinde geçirdiğimiz yataklar ve kişisel kullanımda yeri önemli olan yastıklar, bir kere alındıktan sonra uzun müddet kullanılmak istenen özel eşyalardandır. Eşyaların kullanım ömrünü arttırmak adına kullanılan alezler uzun vadede ekonomik tasarruf sağlar. Alez kullanılmayan ve kısa zamanda yüzey dezenformasyona maruz kalacak eşyalar için değişim kaçınılmaz olacaktır. Yataklar her yaştaki insanın farklı sağlık gereksinimlerini karşılayacak türde üretilen özel eşyalardandır. Özenle seçilen yatak modellerini uzun zaman sorunsuz kullanma ihtiyacı temel beklentilerdendir. Yatak ve yastıkları alez geçirerek kullanarak eşya üzerinde uzun vadeli tasarruf yapılmış olur. Alez olmadan yatak çarşafı ve yastık kılıfı kullanımı yatak veya yastığı kirden koruyamaz. Alez kullanılmadığında saç, kozmetik, deri döküntüleri, sıvılar, yastık kılıflarından veya çarşaflardan geçerek yastık veya yatak üzerine temas etmiş olur. Zamanla yatak ve yastık içlerinde gözle görülemeyen bakteri oluşumları, yatak veya yastık içlerinde kalıcı olarak hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu süreçte yatak üzerine serilen çarşaf veya yastık kılıfının bakterilere karşı koruyuculuğu söz konusu değildir. Ciddi kronik hastalıkların özellikle akciğer ve solunum yolları rahatsızlıkları alez olmadan kullanılan eşyalar nedeniyle olabileceği göz ardı edilmemelidir.

 

Alez Çeşitleri

 

Yatak ve yastık koruyucu alezlerin, imal edildiği hammadde ve özelliklerine göre modelleri bulunur. Üretilen her alez modeli piyasada bulunan yatak ve yastık ölçülerinde üretilirler. Özel ölçülerle üretilen yatak veya yastık modellerinde, olabilecek maksimum veya minimum ölçülerinde ihtiyacı karşılamak adına alezler kullanılabilir. Dokuma özelliğinde kullanılan hammadde çeşitlerinde bambu lifinden üretilmiş kumaşlar pamuksu kumaşlar veya sentetik özellikli kumaşlar kullanılır.

Yastık alezi ölçüsü standart olarak 50x70 cm. ebatlarındadır. Yatak alezi ölçüsü ise tek kişilik alezlerde 100x200 cm. çift kişilik alezlerde 160x200 cm. veya 180x200 cm. olarak satışa sunulmaktadır.

 

Sıvı Geçirmez Alezler

 

Tek kişilik su geçirmez alezler ve çift kişilik su geçirmez alezler üzerine dökülen sıvıları alt katmanlara geçirmeyen özelliklere sahiptir. Özellikle hasta ve çocuk yataklarında kullanılan su geçirmez alezleri olası kirlenmelere karşı herkes tarafından kullanılabilir. Sıvı geçirmez alez çeşitlerinin çift kişilik modellerinde ürün seçerken yatak ölçüsüne göre seçim yapılması yatakla tam uyumlu ürün kullanılmasına olanak sağlar. Bambu liflerinden malzemelerle elde edilen alezlerin etkin özellikleri vardır. Doğasında antibakteriyel özelliği olan bambular dokuma kumaş üzerinde bakteri oluşmasını engelleyici etkide olabilmektedirler. Vücuda karşı alerjik etkisi olmayan bambu alezlerde kullanılan kumaş türüdür. Rutubete karşı dayanıklı olması sebebiyle terletmeyen alez, koku yapmaz özellikleri vardır. Özellikle yastık alezlerinde etkili bir fayda sağlayan bambu alezlerin yatak ve yastık için modelleri bulunabilir.

 

Alez Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Yatak ebadına göre alışveriş yapmak alez alırken öncelikle dikkat edilmesi gereken bilgi olacaktır. Eğer alez bebek yataklarında kullanılacaksa su geçirmez ve pamuksu alezler tercih edilebilir. Hasta yataklarında alez kullanılacak ise yine su geçirmez alez tipleri ilk aranılan özelliklerden olabilir. Rutubet ve nem olabilecek yerlerde bambu alez tipleri antibakteriyel ve koku yapmayan özellikleriyle tercih edilebilir. Pamuk kumaş olarak tercih edilen alezler, polyesterler gibi statik elektrik üretmediklerinden sakin bir dinlenme için kullanımları idealdir. Kaymaz tipte bir alez olması isteniyorsa lastikli alez çeşitlerine bakabilirsiniz. Kapitone alezler elyaf dolgulu dikişli olarak üretilmişlerdir ve bu sayede yatak konforunu artıran bir etkiye sahiptirler.

Alez fiyatları ölçü ve özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. En iyi alez modellerine Evkur’dan taksitli satın alma avantajları ile sahip olabilirsiniz.

 

Alez Nasıl Yıkanır?

 

Yatak ve yastıklarda kullanılan alezler gerek duyulan sıklıkta çamaşır makinesinde yıkanabilir. İdeal olarak 15 günde bir kez 30-40 derece gibi düşük sıcaklıklarda yıkanmalıdır. Markaların kullanma ve bakım talimatlarında önerilen şekilde çamaşır makinelerinde yıkama işlemi yapılabilir. Bambu pamuk veya sentetik kumaşlara ait yıkama programları çamaşır makinelerinde tavsiye edilen sıcaklıkta yıkanmalıdır. Alez yıkama talimatlarına uyulmadan yapılacak temizleme işlemleri ürün kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Alezlerin kurutulma işlemleri için kurutma makineleri kullanılabilir.

 

Alez Fiyatları

 

Alezler, değişen ürün özellikleri ve ebatları gereği farklı fiyatlarda olabilir. Alezlerde fiyat analizi yaparken mutlaka ihtiyaca yönelik özellikleri olan ürün belirlenmelidir. Özellikleri bilinen ürüne ait ölçü değerleriyle ürün fiyatına ulaşılabilir.

Özeti Göster