⇡ Başa Dön
Ürün Çeşidi
Daha fazla göster Daha az göster
Marka
Parça Sayısı
Renk
Daha fazla göster Daha az göster
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Bıçak Modelleri

En İyi Bıçak ve Bıçak Modelleri

 

Mutfakta gıda hazırlamada kullanılan modelleri ve her biri ayrı bir iş için üretilmiş çeşitleri olan bıçaklar bulunur. Özenle seçilerek alınan bıçak modelleri, paslanma yapmadan ve keskinliğini koruyarak kullanılabilir. Her çeşit gıdanın kendi tabiatından kaynaklanan yapısı vardır. Gıdaların hazırlanmasında farklı biçimlendirme ile özellik kazanan bıçaklar bütün modellerinin bir araya geldiği setlerle mutfaklarda kullanılabilirler. Birbirinden farklı gıdaların hazırlanmasında ve sonrasında kullanılan bıçak modelleri sofra kültürünün de binlerce yıldır yeri olan mutfak gereçlerindendir.

Tamamını Göster

 En İyi Bıçak ve Bıçak Modelleri

 

Mutfakta gıda hazırlamada kullanılan modelleri ve her biri ayrı bir iş için üretilmiş çeşitleri olan bıçaklar bulunur. Özenle seçilerek alınan bıçak modelleri, paslanma yapmadan ve keskinliğini koruyarak kullanılabilir. Her çeşit gıdanın kendi tabiatından kaynaklanan yapısı vardır. Gıdaların hazırlanmasında farklı biçimlendirme ile özellik kazanan bıçaklar bütün modellerinin bir araya geldiği setlerle mutfaklarda kullanılabilirler. Birbirinden farklı gıdaların hazırlanmasında ve sonrasında kullanılan bıçak modelleri sofra kültürünün de binlerce yıldır yeri olan mutfak gereçlerindendir. Gıdaları yemek kıvamına getirebilmek için önceden bıçaklarla işlem görmesi yıllar içinde gıdalara özgü bıçak çeşitlerini de ortaya çıkarmıştır. Mutfak ta kullanılmak üzere plastik ve ağaç saplı en iyi bıçak modellerini Evkur’da 24 aya varan hiç peşinatsız kredi kartsız taksit avantajları ile satın alabilirsiniz. 

 

İnsan temel yiyecek ihtiyaçlarının karşılanmasında doğada ve mutfakta kullandığı kesici aletlerden bıçaklar binlerce yıldır elinden düşmeden kullanmaktadır. Hayvancılık işlerinde ve sebze doğranması ve ayıklanmasında kullanılan farklı isimlerde ait birçok bıçak çeşidi bulunur. Bıçaklar kendi sert yapılarına mukavemet edemeyen her nesneye karşı kesici ve delici özelliği olan mutfak gerecidir. Sebze çeşitlerinden et çeşitlerine, pasta ve baklava da kullanılan modellerine varana kadar birçok çeşidi olan bıçaklar kaliteli ve ergonomik olmaları kaydıyla oldukça uzun ömürlü ve kullanışlı olurlar. Bıçaklar demir madeninden farklı kimyasal bileşiklerle elde edilen çelikten imal edilirler. Ülkemiz, yöresel olarak ta yapıldığı yerin adıyla tanınıp ünlenmiş bıçaklara sahiptir. En iyi bıçak modellerinin bir araya geldiği Evkur’da mutfak için gerekli olabilecek bıçak setleri, en iyi kalitede bir arada sunuluyor. 

 

 

Bıçak Seti Modelleri

 

Her mutfakta ihtiyaca göre bıçaklar kullanılır. Küçük bıçak setlerinde 7, büyük bıçak setleri ise 15 parçaya varan modelleri bulunabilmektedir. İhtiyaca göre seçilen modeller standart üzerinde bir arada temassız olarak durur ve rahat kullanılır. Bıçak setlerinin içinde meyvelerin kolayca soyulabilen meyve bıçakları adetli olarak bulunurlar. Ekmek bıçakları ise günümüz teknolojik makinelerin de lazer teknolojisi ile bilenmiş özellikte olabilir. Gıda hazırlamada pratiklik sağlanması için üretilmiş şef bıçakları da bıçak setlerinin vazgeçilmez parçasıdır. Setlerde bulunan dilimleme bıçakları ise daha ziyade yumuşak kıvamda olabilen gıdalarda kolayca ayırma işlemi uygulanır. Santoku bıçağı, japon kültürünün dünya mutfağına kazandırdığı çok amaçlı bıçak modelleridir. Orta boy bıçak olarak kullanılan santoku bıçaklarını, balık kesme ve ayıklama da verimli olarak kullanılabilir. Santoku bıçaklarında ayrıca et ürünlerinin tamamı da kesici ve parçalayıcı bıçak olarak kullanılabilir. Büyük ebatlı meyvelerin bölünüp temizlenmesinde de santoku bıçakları oldukça başarılı neticeler verecektir. Set içinde bulunabilen bir diğer bıçak türü de doğrama bıçakları dır. Her türlü yumuşak gıdanın doğranmasında kullanılan bıçak türüdür. Orta boydan biraz büyük kesme ağzı yukarı doğru eğilen görünümleri vardır. Gıda kesme makasları da set içinde bulunabilen ve her türlü kesimi zor gıdaların ayrılması ve de  düzgün parçalanması için kullanabilirsiniz. 

 

 

Soyma Bıçağı

 

Enfes yemeklerin hazırlandığı mutfaklarda kolay soyma işlemi yapan bıçaklarla patatesler pratik bir şekilde kabuklarından arındırılmış olur. Soyma bıçakları birbirinden farklı patates yemekleri tariflerinin yapılmasına çabucak hazırlık yapılmasına kolaylık verir. En iyi soyma bıçakları ile ayrıca kalın ve ince kabuklu sebzeleri soyabilir veya parçalayıp bölebilirsiniz. Meyve bıçağı olarak ta kullanılan soyma bıçaklarında soyma dilimleme ve ayıklama işlemleri kısa yapıları ve rahat kullanımları ile kolayca yapılabilir.

 

 

Ekmek Bıçağı

 

Sofra kültürünün olmazsa olmazlarından ekmek, çeşitleri ile de dünya mutfaklarında dahi ayrı yeri vardır. Tam buğday ekmeğinden mısır ekmeğine, tandırdan bazlamaya ekmek çeşitleri birbirinden lezzetli olurlar. Nefis tatların ikram edilmesinde kullanılan ekmek bıçakları eşsiz lezzetlerin güzel bir görünümle dilimlenip servisine olanak veriyor. Ekmekler dilimlenirken topaklanmasını önleyen ekmek bıçaklarının ağız ve kenar hatları özel olarak biçimlendirilir. Yumuşak veya sert her türden ekmeğin rahatça dilimlenmesine olanak veren ekmek bıçakları pasta bıçağı olarak ta kullanılabilir.

 

 

Şef Bıçağı

 

Mutfak şeflerinin zamanla yarışında tek bir bıçakla iş yoğunluğunun üstesinden geldiği özel şekillendirilmiş bıçaklardır. Büyük boy ve eğri ağızlı olarak şekillenen şef bıçakları geniş kesme ağızları ile hızlı ve pratik çalışma yapılırken kullanılır. Ahşap veya plastik saplı şef bıçaklar kişisel olarak tercih edilebilir. Şeflerin özel olarak kendilerine uygun, ergonomik tutma özellikli keskin ağız yapıları uzun müddet bozulmadan kullanılabilecek sağlamlıkta bıçaklar kullanırlar. Şefler gıdalar üzerinde kesme işlemi yaparken gıdanın bıçak üzerinde kolayca yapışmadan kullanılmasına dikkat ederler.

 

 

Kasap Bıçağı

 

Kasapların et parçalamada ve sofralık etlerin hazırlanmasında maharetlerini sergiledi kasap bıçakları kalın saplı tutuş yerleri ve büyük boy yapıları ile genel kullanım amaçlıdırlar. Oldukça keskin olan kasap bıçakları et kesimlerine göre özel olarak güçlendirilmiş çelikten imal edilmişlerdir. Et ve kemiğe dayanıklı olan keskinliğinden taviz vermeden kullanılabilen kasap bıçakları maharetli ellerde ustaca hazırlanan yemeklerin aşçıları oluyorlar. Kasap bıçakları çeşitlerinde sıyırma bıçakları ette bulunan kemik yağ sinir ve sakatat gibi işlerin yapımında kullanılır. Kasap bıçakları ev kullanımları için ve iş kullanımları için üretilmiş olabilir. İş kasap bıçaklarında kaba sap tutma yerleri kullanılabilirken ev kasap bıçaklarında hanımların da kullanabileceği ergonomik yapıda üretilirler.

 

 

En iyi Kurban Bıçağı Nasıl Olmalıdır

 

Ülkemizde Kalitesi ile ün yapmış birçok yerel bıçak atölyeleri ve fabrikaları bulunmaktadır. Marka olarak ta tanınan bu firmalar geçmişten gelen geleneksel yüksek kalitedeki ürünlerini çağdaş imalat makineleri ile güçlendirerek uluslararası standartlarda ve henüz standarda girmemiş üstün niteliklerde bıçaklar üretmektedirler. Standartların üstündeki yapıları ile ünlü bıçak firmalarının bıçak üzerinde görülen tsek kısalması özel imalat niteliğinde bir kaliteyi tarif ederken tse kısaltması standartlara uygun nitelikteki malzemelerden üretilmiş ürün anlamına gelir.

 

Kurban bıçakları markalı ve garantili olmalı çelikten imal edilmiş ve kesme ağzı 18-20 cm aralıkta veya ölçüde olmalıdır. Bıçak kalınlığının 2, 5 mm veya 3 mm olması ideal bıçak kalınlığı sayılmaktadır. Bıçak zorlama ile eğilip bükülebilen bir yapıda olmaması ve kalitesine güvenilerek alınmalıdır. Bıçak sapları ergonomik tutuşlu sağlam malzemeden her şartta kullanmaya uygun nitelikte olmalıdır. Kasap bıçakları kurban kesim bıçakları için uygun ölçü ve standartları olan bıçaklardır.

 

 

Steak Bıçak

 

Pişmiş et türlerini paylamakta kullanılırlar. Steak bıçak biftek gibi etlerin bıçakla rahat olarak kesilip ayrılmasını sağlayan farklı ebatlarda olabilen kesici ağzı tırtıklı olan bıçaklardır. Tek seferde kolaylıkla etlerin ayrılmasını sağlayan steak bıçaklar farklı boyutlarda olabilen bıçak türlerindendir. Paslanmaz çelikten steak bıçak modelleri kusursuz bıçak bileme teknolojilerinden lazer bileme yöntemiyle yapılmış modelleri olabiliyor.

 

 

Bıçak Nasıl kullanılır?

 

Bıçaklar öncelikle sıkı kavranarak işaret parmağı bıçağın üst kısmında denge kuracak şekilde kullanılmalıdır. İşi biten bıçaklar temizlendikten sonra ıslak bırakılmadan mutfak tezgahtaki güvenli yerine bırakılmalıdır. Bıçağı sıkı tutmak kesici aletin istem dışı savrulmasını engellemek ve kazaya sebebiyet vermemektir. Bıçağın ağırlığını işlenecek gıdanın yumuşaklığına göre kuvvetle uygulanmalıdır. Bıçakla gıda hazırlama işi yapılırken elin bıçak üzerindeki kuvveti, yapılan işin mahiyetine göre güç uygulanarak doğal bir şekilde gerçekleşmiş olur. Bıçak bakımında bulaşık makinesinde yıkanmamalı sap kısımları ahşap olanlar yıkandıktan hemen sonra kurulanmalı veya ıslatılmamasına özen gösterilmelidir. En kullanışlı bıçak modellerini Evkur’dan peşin kredi kartı veya hiç peşinatsız kredi kartsız taksit avantajları ile sahip olabilirsiniz.

 

Özeti Göster