⇡ Başa Dön
Ürün Çeşidi
Marka
Enerji Sınıfı
Daha fazla göster Daha az göster
Renk
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Çamaşır Makinesi ve Kurutma Makinesi Modelleri

Çamaşır Makineleri

Ev içindeki ihtiyacının gerekliliği bakımından değerlendirildiğinde çamaşır makineleri en büyük öneme sahip olan beyaz eşya ürünleri arasında yer alır. Bu ürünler evlerin olmazsa olmazları arasındadır. Bundan 30-40 yıl önce elde yıkanan çamaşırlar bugün en son teknoloji ürünü olan tam otomatik çamaşır makineleri yıkanmaktadır. Teknoloji geliştikçe makinelerin de gelişim hikâyeleri değişmiştir. İlk kullanılan makineler merdaneli makinedir. Merdaneli makinelerin ortaya çıkmasıyla birlikte çamaşır yıkama konusunda biraz rahatlayan insanlar yine de çamaşırları sıkarken kol gücü kullanmak zorunda kalmışlar.

Tamamını Göster

Çamaşır Makineleri

 

Ev içindeki ihtiyacının gerekliliği bakımından değerlendirildiğinde çamaşır makineleri en büyük öneme sahip olan beyaz eşya ürünleri arasında yer alır. Bu ürünler evlerin olmazsa olmazları arasındadır. Bundan 30-40 yıl önce elde yıkanan çamaşırlar bugün en son teknoloji ürünü olan tam otomatik çamaşır makineleri yıkanmaktadır. Teknoloji geliştikçe makinelerin de gelişim hikâyeleri değişmiştir. İlk kullanılan makineler merdaneli makinedir. Merdaneli makinelerin ortaya çıkmasıyla birlikte çamaşır yıkama konusunda biraz rahatlayan insanlar yine de çamaşırları sıkarken kol gücü kullanmak zorunda kalmışlar. Çamaşır makinesi terimi, ultrasonik ve kuru temizleme yerine su kullanan makineler için geçerlidir. 

 

Makinenin içine toz veya sıvı hâlde satılan çamaşır deterjanı eklenir ve bu sayede lekelerin arındırılması, kirlerin giderilmesi ve temizlenmesi konusunda insanlara yardım eder.  Deterjan ekledikten sonra tek tuşla temiz çamaşırlara ulaşmayı mümkün kılan bu ürünler, geniş kapasitesi ve yıkama programlarıyla herkese kolaylık sağlar. İster tek ister kalabalık bir aile ile yaşayın yine de her zaman çamaşır birikir. Yaz kış değişen hava koşulları sürekli çamaşır yıkama ihtiyacı doğurur. Çağın hızını yakalayan ve tertemiz kıyafetler elde etmeyi kolaylaştıran çamaşır makinesi modelleri ile siz de hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Hem zamandan hem de bütçeden tasarruf yapılmasını mümkün kılan bu ürünler gün geçtikçe üstün teknoloji ile geliştirilir ve teknik özellikler ile donatılarak hayatınızı kolaylaştırır. 

 

Çamaşır Makinesi Modelleri ve Özellikleri

 

Çamaşır makinesi üreticileri farklı kıyafet kumaşlarına uygun olarak değişik programlar içeren makineler tasarlarlar. Zorlu lekeleri çıkarmak amacıyla programlanan makineler ısı ayarını, devir sistemini ve ıslatma fonksiyonlarını ayarlar. Bu programları ana hedefi ürünler tasarlanırken farklı lekeleri çıkarmaktır. Zorlu lekeler için daha yüksek ısı, tazyikli su fışkırtma veya köpürtme sistemi gerekebilir. Buna ek olarak programlar lekeye uygun ayarlanabildiği gibi yıkanacak ürünlerin yapısına uygun bir temizleme de sunabilir ve makineler seçtiğiniz programa uygun şekilde yıkama işlemini gerçekleştirir. Son model teknolojik ürünler, özel tasarımları ve üretiminde kullanılan kaliteli materyalleri sayesinde kullanım konforu sunar. Değişen teknolojiyle beraber makineler kıyafetlerinizi nazikçe, yıpratmadan temizler. Yeni nesil ürünler genel olarak özel bir tambur teknolojisine sahiptir ve bu sayede çamaşırlarınıza zarar vermeden yalnızca sallanma hareketleriyle temizler. Bu modellerde aktif durulama sistemi vardır ve aktif durulama sayesinde en az su tüketimi ile eşsiz bir temizlik sağlamanız mümkündür. Bazı ürünlerde aktif denge sisteminin bulunması sistemin devrini birdenbire değil de ufak aşamalarla hızlandırır. Bu sayede makinenin içinde yük dağılımı eşit bir şekilde sağlanır ve bu da ürünün ömrünü uzatır. Yükün dengelenmiş olması makinenin sabitlenmesini sağlar. Üstün performans sağlayan bu ürünler ucuz fiyat seçenekleri ile de tercih edilmektedir. 

 

Her marka kendine özel sistemiyle farklı teknolojiye sahip modelleri kullanıcının beğenisine sunar. Bu nedenle birbirinden farklı çamaşır makinesi modelleri mevcuttur. Yeni nesil çamaşır makineleri, kıyafetlerin yıpranmasını önleyen her giysiye özel olarak uygun yıkama koşulları ortaya koyar. Bu sayede kıyafetlerin de zarar görmesi önlenir. Günümüzde ürünlerin pek çoğunda havalandırma teknolojisiyle temizleme özelliği bulunur. Bunun yanı sıra temizleme aşamasında çamaşırların üzerine buhar baskısı yapılır ve bu sayede kıyafetlerdeki kokular azalır ve eşyalarınız tertemiz bir hale gelir. Buharlı temizleme çamaşırların kumaşlarını yenilerken aynı zamanda bakterileri de hijyenik bir şekilde yok eder. Bazı çamaşır makinesi modellerinde bulunan sensör özelliği çamaşırlardaki kirlilik seviyesi ölçülür. Sistem, kirlilik seviyesine bağlı olarak durulama, yıkama süresi ve arındırma gibi kriterleri ayarlar. Pek çok makinede bebek programları bulunmaktadır. Yoğun bir şekilde temizleme sunan ve bebeklerin sağlığını korumak için bakterileri arındıran bu özel programı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Son teknolojik bu ürünlerde deterjan tanımlama ve ayarlama sistemi mevcuttur. Bu ürünlerde sıvı ya da toz deterjan kullanabilirsiniz. Bazı modellerde değişik kazan teknolojileri mevcuttur.  Geri dönüşüme uygun olarak tasarlanan bu kazan sistemi de zorlanmalara karşı dirençlidir. Yeni nesil farklı teknolojilere sahip çamaşır makineleri arasında fiyat karşılaştırma yaparak kararınızı verebilirsiniz.

 

Çamaşır Kurutma Makineleri

 

Şehir hayatının karmaşıklığı ve iş yaşamının yoğunluğu insan hayatına çok farklı sorumluluklar getirmiştir. Modern dönemin insan hayatına getirmiş olduğu yoğunluğu azaltan teknolojik ürünlerde biri de Çamaşır kurutma makineleridir. Bu ürünler insan yaşamını kolay hale getiren en büyük buluşların başında gelmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insan yaşamını kolaylaştıran farklı icatlar ortaya çıkmıştır. Bu icatların en önemlisi çamaşır yıkama makineleri ve bu büyük icadın sonrasında tasarlanan çamaşır kurutma makineleridir. Bu ürünler ergonomik tasarıma sahip ve işlevsel özellikleri yönüyle de oldukça zengin aletlerdir. Çamaşır kurutma işlemi için çamaşırlarınızı tek tek asmadan bu makinelerde rahatlıkla kurutabilirsiniz. Bu teknolojik ürünler yıkanan çamaşırlarınızı çok kısa bir süre içerisinde kurutarak size ekstra zaman kazandırır ve hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunar.  

 

Her kumaş tipine uygun kurutma ayarına sahip farklı programları bulunan bu makineler çamaşırların zarar görmeden kurumasına olanak sunar. Hava kirliliği, toplu yaşam alanlarında binaların belli başlı kuralları içerisinde balkonlara çamaşır asılamaması gibi kısıtlamalar nedeniyle çamaşırların dış ortamlarda kurutulmasını zorlaştıran faktörler ortaya çıkmıştır. Bu nedenle çamaşırlarınızı bu ürünlerle daha kolay ve daha güvende kurutabilirsiniz. Büyük konfor ve kolaylık sağlayan çamaşır kurutma makineleri şehir yaşamında oldukça büyük bir ihtiyaçtır. Zaman kavramının önemli olduğu günümüzde bu ürünler sayesinde zamandan büyük ölçüde tasarruf ederek kalan zamanınızı kendinize ve sevdiklerinize ayırabilirsiniz. Bu ürünler bir yandan yaşam konforunu artırırken bir yandan da hem hijyen, hem zaman hem de konfor açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. 

 

Çamaşır Kurutma Makinesi Modelleri

 

Çamaşır makineleri farklı özellik ve donanıma sahip geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu ürünler daha çok çamaşır, çamaşırhane, çamaşırhanesi bulunan işletmeler ve evlerde kullanılan bir araçtır. Çamaşır kurutma makineler görünüş olarak çamaşır makinesine benzer özelliklere sahiptir ve onlarca farklı program ayarı bulunur. Birden fazla fonksiyonda makinenizi çalıştırmanız mümkündür ve bu ürünlerin onlarca farklı program ayarı bulunur. Bu makineler hacim olarak farklı kapasiteye sahip çeşitlilikte üretilir. Bu ürünü geniş aileler ve çamaşır yıkama işlemi yapılan işletmeler, çamaşır alma hacmi büyük kapasiteli olan çamaşır kurutma makinelerini tercih edebilirler. Yıkanan veya ıslanan kıyafet ve eşyalarınızı bu makine ile zahmetsizce ve kısa bir süre içerisinde kurutabilirsiniz. 

 

Çamaşır asmak, kurutmak ve toplamak derdine son veren çamaşır kurutma makinesi ile hayatınıza konfor katabilirsiniz. Çamaşırlar için harcadığınız zamandan tasarruf sağlayarak, ekstra kazandığınız bu zamanı ailenize, dostlarınıza ve kendinize ayırarak verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu ürünlerde genellikle her türlü kumaş türüne ve ihtiyaca uygun program seçeneği bulmak mümkündür. Makinelerin 12 ila 16 ayrı program ayarı bulunur. Küçük çocuklar gün içerisinde çok fazla kıyafet değiştirmek durumunda kalabiliyorlar. Bu durumda evde küçük çocuğu bulunanlar için bu makineler oldukça büyük konfor ve rahatlık sağlar. Çocuk çamaşırları küçük parçalardan oluştuğu için bu çamaşırların kuruması için ipe asmak oldukça büyük emek ve zaman alabilir. 

 

Çamaşır Makinesi Enerji Sınıfları ve Markaları

 

Çamaşır makinesi seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri de enerji sınıfıdır. Her beyaz eşyanın çalışırken harcadığı belirli enerji oranı vardır. Bu makineler harcadığı bu enerji miktarlarına göre sınıflara ayrılırlar. Bu sınıfın belirlenmesinde rol oynayan belirli kriterler vardır. Sıkma ve kurutma verimliliği, gürültü emisyonu, yıllık tükettiği su miktarı ve KW bazında enerji miktarı. Ayriyeten makinedeki pamuklu programlar da enerji sınıfının belirlenmesinde rol oynar. A+ çamaşır makinesi modelleri daha çok ev tipi olup 10 kg ve üstü için oldukça idealdir. Kendinize uygun olanı seçip taksitle ya da kendinize göre ödeme şekline göre satın alabilir ve evinizde veya iş alanlarınızda tasarruflu şekilde kullanabilirsiniz.

Günlük yaşantımızda hayatımızı kolaylaştıran birçok elektronik eşyayı almadan önce ürün hakkında araştırma yapmak hepimiz için önemlidir. Özellikle bu elektronik eşyalar arasında beyaz eşya kategorisindeki ürünlerin farklı kriterlerine dikkat edilmesi gerekir. Bu kriterler kullanım alanınıza ve ihtiyacınıza göre doğru olan makineyi seçmenize yardımcı olur. Çamaşır makinesi kategorilerine bakarak markalar arasında seçim yapabilirsiniz. Vestel, Samsung gibi kaliteli markalar bulunur. Çamaşır makinesi fiyatları, makinenin modeli, programları ve enerji sınıfı göz önüne alınarak belirlenir. Bütçenize ve ihtiyacınıza uygun makineye yüzlerce çeşit arasından kredi kartsız, senetle ya da elden taksitle ulaşabilirsiniz. Günlük yaşantınıza oldukça kolaylık sağlayacak çamaşır makinesini uygun fiyatlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

 

Çamaşır Makinesine Konulan Yumuşatıcı İçin Kalıcılık İpuçları

 

Çamaşırların deterjan sertliğinden kurtulmak ve güzel kokması için makineye yıkamadan önce yumuşatıcı konur. Bu ürünleri kullanmadan önce herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmamak için makinelerin kullanım kılavuzlarını okumak gerekir. Kılavuza uygun olarak  deterjan ve yumuşatıcınızı makineye koyarak mis gibi kokan çamaşırlarınızı giymenin keyfine bakabilirsiniz. Çamaşır makineleri ortalama yumuşatıcıyı durulama aşamasında, yani son aşamada alır. Yalnız yumuşatıcıyı max. seviyesinden fazla koyarsanız makineyi çalıştırmadan yumuşatıcıyı sifon yapıp çekecektir. Yumuşatıcıyı koyduktan sonra yıkama aşamasında sorun yaşıyorsanız belli başlı yöntemler izleyebilirsiniz. Yumuşatıcı gözünün tıkanmaması için temizlenmesi gerekir. Tıkanma olduğu durumlarda da makine yumuşatıcıyı almaz. Yumuşatıcıyı hiç almaması ya da durulama öncesi alması kullanım ile ilgili hatadan kaynaklanır. Bu sıkıntıların yaşanmaması için kullanım kılavuzdaki talimatlara bakarak hareket edilmesi gerekir. Bir diğer husus ise yumuşatıcının kalıcılığıdır. Yumuşatıcının kalıcı olması için bazı ipuçları bulunmaktadır. Bu ipuçları şu şekildedir:

Sürekli kullandığınız marka yumuşatıcıyı başka markayla buluşturarak kokuları karıştırabilirsiniz. Makineniz sıkmaya gelince bir süre makinenizi durdurabilirsiniz. Yıkanan çamaşırlarınızı ıslak bir şekilde bekletmemelisiniz. Çamaşırlarınızı kuruturken doğru yöntemler kullanmalısınız. Önemli nokta olarak çamaşır makinesini kireçten uzak tutmalısınız.

 

Çamaşır Makinelerinde Beyazları Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kıyafetler farklı farklı kumaşlardan üretilmektedir. Kumaşlardaki bu farklılık çamaşır makinenizin sıcaklık ayarını uygulamanızda önemli bir noktadır. Makinelerinizde kumaş çeşitleri için farklı programlar bulunmaktadır. Bu programlar beyaz ve renklilerin yıkanması için size kolaylık sağlayarak iki rengi ayırarak yıkayabilme imkanı sunar. Fakat beyazları yıkamak için bir kaç önemli husus bulunur. Bunlar:

  • Beyaz eşyalarınızı yıkamadan önce mutlaka içerisinde renkli bir eşya olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.
  • Rengi solmuş ya da üstündeki yazısı silinmiş kıyafetleri  beyazlarla atmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Beyaz renkteki kıyafetler için  satılan özel deterjanları kullanarak giysinizdeki inatçı lekelerin çıkarılmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Çamaşır makinesinin kapasitesine bakarak eşya yıkamak giysilerin düzgün bir şekilde yıkanmasını sağlar  ve makinenin iyi bir performans gösterebilmesi yönünden de önemlidir.
  • Kıyafetlerinizi etiketinde yazan sıcaklık derecelerine bakarak yıkama yapabilirsiniz çünkü beyaz eşyaları yıkamadan önce kumaşına uygun sıcaklığı seçmeniz, kıyafetinizin ömrü ve beyaz kalması açısından oldukça önemlidir.

 

Çamaşır Makinelerinin Standart Genişliği

 

Çamaşır makinelerini alırken dikkat edilmesi kriterlerinden biri de kapladığı alandır. Genellikle mutfak ve banyoda kullanıldıklarını düşünürsek alandan tasarruf olayı da oldukça önemlidir. Makinenizi almadan bu kritere dikkat etmeniz gerekebilir. Çamaşır makineleri için standart ölçü 60 x 60 olup derinlik ve genişlik ölçüleri bu şekilde olup yüksekliği 80-90 cm. civarındadır. Ortalama olarak çamaşır makinelerinin ölçülerini bu şekilde kabul edebiliriz.

 

Çamaşırlarınızı haftada iki ya da daha az yıkamanız yeterli oluyorsa küçük kapasitedeki makineleri seçmeniz size rahatlık sağlar. Çamaşır makinelerinin boyutu kilogram özelliğine göre değişebilir. Çamaşır makinelerinin 7 kg. olanı ve daha düşük kapasiteli olanları küçük boy olarak kabul edilir. Ayrıca dokunmatik olan modellerde kontrol kısmı küçük olduğundan boyutları da minimal yapıdadır. Bu küçük makineler diğerlerine göre daha az yer kaplar. Kurutmalı çamaşır makinesi modelleri de mevcuttur. Kurutma aparatlarını yok sayarsak iki makineye yer ayırmak yerine tek makine sayesinde alan tasarrufu yapmış olursunuz. Bu makineleri senetle, taksitle ya da dilediğiniz ödeme şekliyle rahatlıkla satın alabilirsiniz.

 

Çamaşır Makinesi Temizliği

 

Günlük hayatta kıyafetlerin temizliğinde büyük rol oynayan çamaşır makinesinin temizliği, performansı açısından oldukça önemlidir. Uyguladığınız temizlik işlemi makinenizin ömrünü uzatır. Kıyafetlerinizi kirlerden arındırarak temizleyen çamaşır makinenizin temizliğini göz ardı etmemelisiniz. Temizleme işlemini yapmadan önce aldığınız makinenin kullanım kılavuzunda belirttiği adımlara göre uygulama yapmanız gerekir. Makinenizin programlarında bulunan kazan temizleme özelliği ile kazanı bakterilerden arındırabilir ya da özel deterjanlarla yıkayabilirsiniz. İşlem sonrası makinenizi temiz ve kuru bir bezle silmelisiniz. Bu temizleme işlemleri sayesinde giysilerinizde yıkama aşamasında kötü kokuların oluşumu önlenir. Ayrıca kıyafetlerinizin istediğiniz düzeyde yıkanmasına katkıda bulunur. Makinenizi de kireçten kurtarmış olursunuz. Yalnız makinenizi tek parça olarak düşünerek hareket etmeniz yanlış olur. Çamaşır makinelerinin deterjan haznesi de zamanla deterjan kalıntılarından kirlenerek küf oluşumuna kadar gidebilir. Deterjan haznesini belli çıkarma yöntemiyle çıkarak yıkamak ve bu hazneyi temiz tutmak, makine için önemlidir. Bu yöntemler makinenizin temiz kalmasını sağlayarak ömrünün daha uzun olmasında katkıda bulunur.

Çamaşır makinelerinde bulunan gözler kullanmayı bilmeyenler için oldukça karmaşık gelir. Aslında göründüğü kadar zor ve karmaşık değildir. Deterjan gözü makinenin sol üst tarafında yer alır. Bu göz üç bölümden oluşmaktadır. 1 numaralı göz, yani en solda olan bölmedir. Çamaşırların yıkanması için deterjanı koyduğumuz ana bölmedir. 2 numaralı göz, çamaşırlarınız çok kirli ve uzun süreli yıkanması gerekiyorsa, bu göze de deterjan eklemeniz içindir. Kıyafetlerinizdeki inatçı kir ve lekeleri ön yıkama yaparak çıkarabilirsiniz. Orta göz ise yumuşatıcı içindir. Çamaşırlarınızın hem sertliğinin ortadan kalkmasına hem de güzel kokmasına yardımcı olur. Makinelerin gözlerindeki bölmeler genellikle bu şekilde  olup  çeşitli markalarda bu bölmeler farklılık gösterebilir. Farklı özelliklere sahip birbirinden fonksiyonel ve kaliteli çamaşır ve kurutma makinelerini senetle, kredi kartsız ya da elden taksitle satın alabilirsiniz.

 

Özeti Göster