⇡ Başa Dön
Ürün Çeşidi
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Her Zevke Uygun Çeyiz Sandıkları Evkur'da!

Çeyiz Sandıkları 

Düğün geleneğinde çeyiz; gelinin ev ve mutfak eşyası, işlemeli ve dantel örtüleri, havluları, takı ve giysileridir. Hazırlıklar esnasında büyük bir yere sahip olan çeyiz sandığı hemen hemen evlenecek her gelin adayında bulunur. Çeyiz sandıkları nişanlı çiftlerin el işlerini, kıyafetlerini ve değerli her türlü değerli eşyasını içine koydukları bir eşyadır. Bu eşyalar, evlenene kadar sandık içinde saklanır ve gelinin evine de sandıkta taşınır. Eskilerden günümüze kadar gelen bu gelenek özenle hazırlanan eşyaların taşınması amacıyla kullanılmaktadır. Sandığın malzemesi, üzerindeki süslemeler gelinin varlığını ifade etmesi açısından çok önemlidir.

Tamamını Göster

Çeyiz Sandıkları

 

Düğün geleneğinde çeyiz; gelinin ev ve mutfak eşyası, işlemeli ve dantel örtüleri, havluları, takı ve giysileridir. Hazırlıklar esnasında büyük bir yere sahip olan çeyiz sandığı hemen hemen evlenecek her gelin adayında bulunur. Çeyiz sandıkları nişanlı çiftlerin el işlerini, kıyafetlerini ve değerli her türlü değerli eşyasını içine koydukları bir eşyadır. Bu eşyalar, evlenene kadar sandık içinde saklanır ve gelinin evine de sandıkta taşınır. Eskilerden günümüze kadar gelen bu gelenek özenle hazırlanan eşyaların taşınması amacıyla kullanılmaktadır. Sandığın malzemesi, üzerindeki süslemeler gelinin varlığını ifade etmesi açısından çok önemlidir. Artık günümüzde bu tür eşyalar hurçlarla, valizlerle ya da farklı taşıma yollarıyla taşınsa da çeyiz sandıkları ile hala geleneklerin devamı sağlanmaktadır.

 

Çeyiz Sandığı Modelleri

 

Çeyiz sandığı denilince öncelikli olarak gelinler akla gelse de bu sandıkların damatlara uygun modelleri de bulunmaktadır. Genellikle siyah kadife kaplı bu sandıklar zevke ve boyuta göre farklı modellere sahiplerdir. Çeyiz sandıkları içine konulacak eşyanın miktarına göre seçilebilir. Özellikle büyük ve fazla parça sayısındaki eşyalar için büyük sandıklar tercih edilir. Küçük çeyiz sandıklarına gelin sandıklarına genelde takı, parfüm veya makyaj malzemeleri damat sandıklarına ise tıraş aksesuarları, losyon ve parfüm gibi eşyalar konulmaktadır.

 

Çeyiz sandıkları boy boy ayrılırken, ikili ya da üçlü olan ürünler satışa sunulmuştur. Üçlü çeyiz sandıkları her zaman en avantajlı model olmuştur çünkü sandıklar her alanda kullanıma uygun, depolama alanı sunan eşyalardır. İhtiyaçlara göre ayrılarak istenilen eşyaların saklanmasını sağlarlar. Bu sandıklar aynı zamanda oldukça dekoratif ürünler oldukları için özellikle yatak odalarını güzelleştiren objelerden biri olarak da sevilerek kullanılmaktadır.

 

Zevkiniz ne olursa olsun, klasik veya bohem her zevke göre çeyiz sandığı bulabilirsiniz. Çeyiz sandığında tercihiniz uzun süreli kullanım ve daha çok geleneksel modellerden yana ise ahşap olanları tercih edebilirsiniz. El işlemeli olan ahşap sandıklar geçmişten bugüne hala yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir.

 

Seçim yapmak söz konusu olduğunda birçok farklı sandık modeli vardır. Kadife sandık sıklıkla kullanılan bir çeyiz modeli olarak kullanıcıların tercihlerinde ilk sıradadır. Kadife çeyiz sandıkları, pürüzsüz ve yumuşak görünümleriyle beğenileri üzerine çekerken aynı zamanda üzerindeki farklı süslemeler ile ilgi odağı olur. Dantel, inci, tül işlemeli olan ürünlerle romantik bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Yalnızca kadife kumaşla kaplanan seçenekler ile de odanızda daha sade bir görünüm yakalayabilirsiniz.

 

Çeyiz Sandıkları Nerelerde Kullanılır?

 

Çeyiz sandıkları saklama alanı olarak kullanımının dışında en çok dekor ürünü olarak tercih edilmektedir. Evin her alanında dekor amaçlı kullanabilirsiniz. İstediğiniz yere koyabileceğiniz olan çeyiz sandıklarının yeri genelde yatak odasıdır, dilerseniz banyoda da kullanabilirsiniz. Yatak odasında kullanılacak sandıklarda genellikle çamaşırlar ya da takılar bulunur. Salonda muhafaza ettiklerinize, masa örtüsü veya kırlent gibi eşyalar koyabilirsiniz. Banyolarda ise küçük çeyiz sandıkları kullanılmaktadır. Çeşit çeşit sabunlar, parfümler hatta bakım ürünleri banyodaki sandıkta yerini alabilir. Doğru bir seçimle satın aldığınız kaliteli sandıklar uzun süre kullanım olanağı sağlar

 

Çeyiz Sandıkları Nasıl Seçilir?

 

Gelin adaylarının özenle seçtikleri çeyizlik eşyaları çeyiz sandıklarına titizlikle dizilir. Gelin bohçası sandığı seçerken bohçanın boyutlarına dikkat etmeli ve büyük bir bohça satın almaya özen göstermelisiniz. Erkek çeyiz sandığı modelleri arasından seçim yaparken de sandığın damat için hazırlanması gereken ürünlerin tamamını alabilecek kapasiteye sahip olduğundan emin olmalısınız.

 

 

Çeyiz sandıkları doldurulurken doğru boyuta karar vererek hareket etmek gerekir. Hazırladığınız eşyaların fazlalığını göz önünde bulundurmadan hareket ederseniz sandığa koyacağınız ürünler açıkta kalabilir. Sandık seçilirken dikkat edilecek bir diğer konu da konumlandıracağınız yere göre seçim yapmaktır. Sandığın eşyalarınızla olan uyumu da oldukça önemlidir. Renkleri, tarzı mobilyanıza uymayan bir ürün yerine dekorasyonun uyumlu bir nesnesi olacak parçalara yönelmelisiniz.

 

Çeyiz Sandığı Fiyatları

 

Düğün hazırlığı sürecinin önemli bir bölümünde yer alan çeyiz sandıkları kaliteli olmalıdır. Zevke göre sade veya gösterişli olabilir. Çeyiz sandığı fiyatları; sandığın boyutuna, modeline, rengine ve kalitesine göre farklılık gösterir. Her modelin fiyatını başlıca kalitesi belirler. Tekli modeller, ikili veya üçlü modellere göre daha uygun fiyatlı olmaktadır.

 

Çeyiz sandık fiyatları sandığın materyaline göre de farklılık gösterir. Bu materyaller arasından seçim yaparken bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre seçim yapabilirsiniz. Boyutlarına göre seçimleri olan sandıklar eklenecek ürün âdetine göre seçim yapılır. Materyal kalitesine göre de seçenekler sunan damat ve gelin sandığı fiyatları arasından size en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Kullanıcılar tarafından sıklıkla satın alınan ahşap çeyiz sandığı fiyatları da belirli özellikler doğrultusunda seçenekler sunar. Seçtiğiniz ürün el emeği bir çeyiz sandığıysa fiyatını, üretiminde kullanılan malzeme kadar işçiliği de etkiler.

 

Yatak odalarınıza yakışacak çeyiz sandığı çeşitleri Evkur’da sizleri bekliyor. Her bütçeye ve zevke uygun seçenekleri olan modeller arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Evkur’un kullanıcılarına sunduğu 24 aya varan peşinatsız, kredi kartsız taksit avantajları ile seçtiğiniz çeyiz sandığına hemen sahip olabilirsiniz.

 

Düğün alışverişi esnasında ilginizi çekecek küçük ev aletleri çeyiz seti kategorisini de mutlaka incelemelisiniz.

Özeti Göster