ALT KATEGORİLER
Marka
Daha fazla göster Daha az göster
Ürün Çeşidi
Renk
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Dizüstü Bilgisayarlar - Laptoplar

Günümüzde laptop olarak da bilinen dizüstü bilgisayarlar, daha pratik, kolay, fazla yer kaplamayan ve taşınabilir olma özellikleri dolayısıyla masaüstü bilgisayarlara nazaran daha çok tercih edilir. 7 ila 21 inç arasında ekran boyutlarına sahip olabilen laptopların ağırlıkları ekran boyutuyla orantılı olarak 2 ila 4 kilogram arasında değişmektedir.

Günümüzde laptop olarak da bilinen dizüstü bilgisayarlar, daha pratik, kolay, fazla yer kaplamayan ve taşınabilir olma özellikleri dolayısıyla masaüstü bilgisayarlara nazaran daha çok tercih edilir. 7 ila 21 inç arasında ekran boyutlarına sahip olabilen laptopların ağırlıkları ekran boyutuyla orantılı olarak 2 ila 4 kilogram arasında değişmektedir.

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Laptop satın alırken kullanım amacınızı göz önünde bulundurmalısınız. Dizüstü bilgisayar tercihi yapılırken genelde, oyun oynamak, tasarım yapmak ya da sadece internete girmek ve günlük kullanım gibi çeşitli amaçlar göz önünde bulundurulur. Burada önemli olan ihtiyaca en uygun olan laptopu seçmek olmalıdır. Belirlediğiniz amaca göre satın alacağınız laptopun donanım ve işletim sistemi özellikleri de değişiklik gösterir. Doğru bir dizüstü bilgisayar seçimi yapabilmeniz için bu özellikler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
Sizler için bilgisayarların donanım ve işletim sistemi özelliklerini kısaca açıkladık.
İşlemciler
Bilgisayar donanımı dünyasında kullanılan iki büyük işlemci markası vardır. Bunlar, Intel ve AMD'dir. Intel ve AMD ürün gamında işlemci gücü ve model güncelliğine göre ucuzdan pahalıya doğru sıralanabilen mikroişlemci modelleri bulunmaktadır. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan AMD işlemci modelleri A4, A6, A8 ve A10'dur. Intel'in işlemcileri ise celeron, core 2 duo, i3, i5 ve i7 şeklinde sıralanmaktadır. Kullanım ihtiyacınıza göre bu işlemci türlerinden uygun olanının kullanıldığı bir laptop satın almalısınız.
Ekran Kartı
Ekran kartı seçimlerinde hızına, hafıza büyüklüğüne ve direct x desteğine bakılmalıdır. Piyasada en çok ATI ve NVDIA marka ekran kartları bulunmaktadır. Eğer sıkı bir oyun sever iseniz 2 GB veya üstü paylaşımsız hafızaya sahip bir ekran kartı modeli işinizi görecektir.
RAM
RAM, Random Access Memory isminin kısaltılmış halidir. Rastgele Erişimli Hafıza anlamına gelmektedir. Bilgisayarın performansını direkt etkileyen birimdir. Günümüz koşullarında en az 4 GB olmalıdır. Kullanıma göre 8 GB ve üstü de tercih edilebilir.
HDD
Hard disk diğer adıyla sabit disk anlamına gelir. Harddiskler bilgisayarın temel veri depolama alanıdır. Bilgisayarınıza yüklediğiniz filmler, müzikler, oyunlar ve işletim sistemi de dahil diğer tüm dosyalar bu aygıtta saklanır. Veriler harddisk içindeki dönebilen metal disklerde manyetik olarak saklanır. Bu disklerin sayısı birden fazla olabilir. Veri okuma ve yazma işlemi metal diskler üzerinde hareket eden manyetik okuyucu kafalar tarafından gerçekleştirilir. Günümüzde 320 GB ile 1 TB arası çeşitli kapasitelerde üretilmektedirler. Eğer büyük hacimli dosyalar üzerinde çalışmanız gerekiyorsa tercih edeceğiniz laptopun 1 TB'lık sabit diskinin olması işinizi son derecede kolaylaştıracaktır..
SSD
Solid State Drive: Katı Hal Sürücü anlamına gelmektedir. Standart olarak kullanılan HDD'lerde olduğu gibi bir okuyucu kafa ve mekanik aksamın olmamasından dolayı çok daha hızlı veri iletme ve kaydetme yeteneğine sahip aygıtlardır. İçlerinde hareket eden parçalar bulunmaz. Bu nedenle sessiz çalışırlar, daha az ısınırlar ve daha az enerji tüketirler, enerji sarfiyatını düşürürler. Bilgisayarın çalışma hızını son derecede arttırırlar. En hızlı veri depolama biçimlerinden biridir.

Laptop fiyatları genel olarak burada sayılan özelliklere göre değişiklik gösterir. Donanım özellikleri arttıkça bilgisayarın fiyatı da yükselecektir. Çok istediğiniz özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayarı sırf fiyatı pahalı olduğu için peşin ya da kredi kartı ile satın alamayabilirsiniz. Bu durumda EVKUR'un sunduğu taksitle online alışveriş imkanından faydalanabilirsiniz.

Özeti Göster