⇡ Başa Dön
Ürün Çeşidi
Marka
Watt Aralığı
Güç (w)
Renk
Daha fazla göster Daha az göster
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Rondolar ve Doğrayıcılar

Rondo Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Mutfaklar gün içerisinde belki de aile üyelerinin en çok kullandığı mekanlar arasındadır. Herkes mutfakta işini kolaylaştıracak bir yardımcı arar. Elektrikli ev aletleri tüm mutfak işlerinde bize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Elektrikli ev aletleri içinde belki de en çok kullanım alanına sahip cihaz rondo olabilir. Hayatınızı kolaylaştıran elektrikli ev aletlerine Evkur’dan ulaşabilirsiniz.

Tamamını Göster

Rondo Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

 

Mutfaklar gün içerisinde belki de aile üyelerinin en çok kullandığı mekanlar arasındadır. Herkes mutfakta işini kolaylaştıracak bir yardımcı arar. Elektrikli ev aletleri tüm mutfak işlerinde bize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Elektrikli ev aletleri içinde belki de en çok kullanım alanına sahip cihaz rondo olabilir. Hayatınızı kolaylaştıran Hayatınızı kolaylaştıran meyve sıkacakları, mikserler ve elektrikli ev aletlerine Evkur’dan ulaşabilirsiniz. Taksitli rondo veya taksitli doğrayıcı ödeme seçenekleri ile rondo almak çokkolay, mutfakta hiçbir şey zor değildir.

 

Mutfakların belki de en gerekli yardımcısı olan doğrayıcı/rondo, lezzetli yemekler veya yemek içerikleri hazırlamak, çeşitli tatlarda içecekler yapmak için kullanılan bir elektrikli ev aleti. Mutfak işleri bu küçük ama işlevsel alet sayesinde belki de hiç olmadığı kadar kolay hale geliyor.  Peki rondo ne işe yarar? Rondo ile sebze ve meyveleri, kuruyemişleri ve çeşitli gıdaları saniyeler içerisinde parçalara ayırabilir, öğütebilir ve istediğiniz kıvama getirebilirsiniz. Piyasada birçok marka ve çeşitli özelliklere sahip doğrayıcı/rondo kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. Evkur ise sunduğu ödeme seçenekleri ile ister kredi kartına taksitle, isterseniz kredi kartsız elden taksitle tercihinize kavuşmanızı kolaylaştırır. Satın almadan önce ihtiyacınıza, tasarım özelliklerine veya kullanım alanlarına göre size daha uygun rondo modelini rahatlıkla seçebilirsiniz.

 

Rondo Alırken Dikkat Edilecek Özellikler Neler?

 

Farklı marka ve modeller, farklı ve çeşitli özellikleri beraberinde getiriyor. Kullanım kolaylığı ve kolay temizlenebilir olması bir ürünü satın alırken en çok önemsenen özellikler arasında geliyor. Bir doğrayıcıda ilk dikkat edilmesi gereken özelliklerin içinde bıçak sayısı, hazne büyüklüğü, fonksiyon çeşitliliği de gelmekte. Tabi çoğu marka tek bir tuş ile tek hız kademesi sunmakta. Rondo fiyatları da satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yerini alır.

           

Doğrayıcı satın almadan önce ürünün haznesine dikkat etmeniz gerekecektir. Kalabalık aileniz ya da hazırlamanız gereken fazla yiyecek varsa alacağınız küçük hazneli rondolar sizi memnun etmeyecek ve işlevsiz kalacaktır.  Gıdaları doğramaya ve parçalamaya yarayan bıçaklı kısımların paslanmaz çelik olması gerekir. Aksi durumda zamanla oluşan pas, sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bazı doğrayıcılar orta büyüklükte gıdaları doğrayabilirken yeşil yapraklı sebzeleri doğramakta işlevsiz kalabilirler. Bu nedenle rondo alırken hangi gıdaları rahatlıkla parçalayabildiği de önemli bir husustur. Rondo seti içerisinde farklı bıçaklar ile çeşitli kesme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Birbirinden pratik ve ergonomik doğrayıcı çeşitlerine Evkur’dan ulaşabilir, kredi kartsız rondo ve doğrayıcı çeşitlerini 24 aya varan vade seçenekleri ile satın alabilirsiniz.

 

Rondo Nasıl Kullanılır?

 

Rondo; bıçakları, haznesi ve motor başlığının bir araya gelmesi ile çalışan elektrikli ev aletidir. Kullanımı son derece kolay zahmetsiz olan rondo, evde çocukların dahi ebeveynleri gözetiminde kullanabilecekleri bir elektrikli ev aletidir. Doğrayıcı kullanırken önce bıçakların yer aldığı parçayı rondonun iç orta kısmındaki bölmeye yerleştirmelisiniz. Ardından içerisine parçalamak, öğütmek ya da karıştırmak istediğiniz gıdaları ilave edebilirsiniz. Son olarak rondonun kapağını kapatmalısınız ve motorun yer aldığı kapağı rondonun üstüne kapatıp kilitlemelisiniz. Ardından fişini takarak istediğiniz hız ve ayarda doğrayıcınızın tuşuna ya da butonuna basıp bıçakların çevrilmesi için motoru harekete geçirmelisiniz. İstediğiniz boyuta ulaşıncaya dek rondonun tuşuna basılı tutabilirsiniz. Ancak bu noktada önemli bir husus şudur ki; rondonuzu aralıksız çalıştırmamalısınız. Ara ara durarak motorun dinlenmesini sağlamalısınız. Sonunda gıdalar istediğiniz kıvama geldiğinde rondoyu durdurup kapağını açarak içindekileri boşaltabilir veya servis edebilirsiniz.

 

Rondo Nasıl Temizlenir?

 

Elbette ilk olarak yıkama yapmadan önce doğrayıcınızın kutusundan çıkan kullanım kılavuzunda yer alan temizlik talimatlarını okumalısınız. Genelde rondoların motorla birleşik olan kapakları haricindeki kalan tüm aparatları suda yıkanabilir. Önemli olan elektronik motor aksamının suyla temasından kaçınmaktır. Bu motor aksam çoğu doğrayıcıda düğmenin olduğu kapakta bulunur. Rondo temizliğinin ilk şartı parçalarının birbirinden kolaylıkla ayrılıyor olmasıdır. Neticede rondoyu mutfakta işlerinizi kolay hale getirmek için satın alıyorsunuz. Bu yüzden yemek yapmanın verdiği yorgunluğun üzerine bir de rondoyu zahmetli bir şekilde temizlemek istemezsiniz. Kolay temizlenebilir rondoları tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Rondo satın alırken parçalarının birbirinden kolayca ayrılıp ayrılmadığından emin olun. Çünkü içerisinde doğradığınız, kestiğiniz ya da öğüttüğünüz gıdalar bazı noktalardan temizlenmeyebilir. Bu da hijyen açısından istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Kullanım talimatlarında uygunsa elektronik olmayan parçaları bulaşık makinesinde yahut elde yıkayabilirsiniz. Ardından durulayarak aparatları tekrar eski halinde yerleştirerek ister saklayabilir ister yeni yiyecekler hazırlamak için tekrar bir işleme başlayabilirsiniz.

 

Rondo Hangi Malzemelerden Üretilir?

 

Sayısız marka sayısız özellikte ürünü piyasaya sürmektedir. Kimi doğrayıcılar plastik ana malzemeden üretilirken kimi doğrayıcılar ise camdan üretilebilir. Elbette sağlıklı olanlar cam olarak üretilen ürünlerdir. Ancak plastik olanlar daha uzun ömürlü olabilir. Düşmeye ve darbelere daha fazla dayanıklı olabilirler. Motorun bulunduğu kapak genellikle plastiktir. Halihazırda gıdalara temas etmediği için bu kapağın üretildiği malzeme sağlık açısından bir tehlike oluşturmamaktadır. Doğrayıcının içerisindeki bıçaklar ise metalden üretilmelidir. Nitekim bu malzemeler de genellikle paslanmaz çelik malzemeden üretilir. 

 

Rondolar Sağlıklı mı?

 

Her elektrikli ev aletinden olduğu gibi doğrayıcıların sağlıklı hale gelebilmesi, üretildiği malzemeler açısından önemlidir. Yani haznesi cam, bıçakları paslanmaz çelik olan ve gıdanın hiçbir şekilde sağlıksız bir plastiğe değmediği doğrayıcılar sağlıklı kategorisinde yer alır. Dolayısıyla genel anlamda üretim prensiplerine ve talep edilen boyut ve özelliklerine bakıldığında rondolar sağlıklı mutfak yardımcıları olarak görülmektedir. 

 

Motor Gücü Önemli mi?

 

Bıçakları yardımıyla dönerek bir şeyleri parçalamayı sağlayan küçük ev aletlerinde motor gücü oldukça önemli bir özellik. Motor gücü ne kadar yüksek olursa doğrama, parçalama veya öğütme de o kadar hızlı olabilir.  Çift bıçaklı rondoların doğrama gücü daha yüksektir. 1300 ml kapasiteli doğrayıcılar 500w güç ile çalışabilir. Bu ürünler büyük hazneye sahiptir. Kapasiteleri büyük olduğu için ana bıçaklarına ilave olarak üst bıçakları da bulunur. Bu yüzden doğrayıcı seçimi yaparken hem ihtiyacınıza ve bütçenize uygun hem de motor gücü yüksek doğrayıcıları seçebilirsiniz.

 

Rondoda Hangi Gıdaları Doğrayabilirim/Öğütebilirim?

 

Mutfakta birbirinden farklı lezzetlerde soslar, yemekler, içecekler hazırlamak için rondo kullanırız. Peki rondoda hangi gıdaları parçalarına ayırabilir, öğütebilir ya da doğrayabiliriz? Uygun özelliklerde bir doğrayıcı alarak;

 

  • Tatlılar için ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişleri öğütebilir ve istediğiniz büyüklüğe getirebilirsiniz,
  • Salatalarınız için domates, salatalık, soğan, marul gibi sebzeleri doğrayabilir ve karıştırabilirsiniz,
  • Meyveli süt için portakal, elma, muz gibi meyveleri püre haline getirebilirsiniz,
  • Limonata için limonları, portakal suyu için portakalları ya da karışım için birbirinden farklı meyveleri parçalayabilirsiniz,
  • Yemekleriniz için soslar hazırlayabilirsiniz,
  • İçecekleriniz için buz kırabilirsiniz.

 

Rondo/Doğrayıcıların Faydaları Nelerdir?

 

Rondo, mutfaklarda yemek yapmayı hızlı ve eğlenceli hale getirmesinin yanında birçok fayda sağlar. İstediğiniz karışımları, sosları, yemekleri veya içecekleri saniyeler içerisinde yapmayı sağlar. Pişirme sürelerini büyük oranda azaltır. Belki de çok fazla uğraş gerektirecek bir karışımı saniyeler içinde kolaylıkla ve zahmetsiz yapabilirsiniz. Ayrıca mutfakta keserken en çok zorlanılan soğanı rondo kullanarak, gözleriniz yaşarmadan kesebilir ve sofralara hazır hale getirebilirsiniz.

 

Özeti Göster