⇡ Başa Dön
Güç (w)
Renk
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Hava Temizleyici Cihaz Modelleri

Hava Temizleyici Cihazlar & Hava Nemlendiriciler

Dünya üzerinde araç sayısının ve emisyon oranlarının artması ile insanların soluduğu hava kalitesi düşüyor. Özellikle evlerimizin içindeki hava dışarıdaki havadan daha kirli hale gelebiliyor. Zamanımızı çoğunlukla evde, işyerinde, okulda yani iç mekanlarda geçiriyoruz. İç mekanlarda maruz kalabileceğimiz düşük hava kalitesi, toz veya polenler bünyemizde birtakım rahatsızlıklara sebep olabilir. Hava temizleme cihazı kullanmak, evlerinizdeki veya iş yerinizdeki havanın kalitesini artıracak, oluşturduğu daha temiz hava sayesinde sağlığınızı koruyacaktır. Bu sayede kötü iç mekân havasını ya da kötü kokuları gidererek çeşitli sağlık problemleri karşısında önleminizi almış olursunuz.

Tamamını Göster

Hava Temizleyici Cihazlar & Hava Nemlendiriciler

 

Dünya üzerinde araç sayısının ve emisyon oranlarının artması ile insanların soluduğu hava kalitesi düşüyor. Özellikle evlerimizin içindeki hava dışarıdaki havadan daha kirli hale gelebiliyor. Zamanımızı çoğunlukla evde, işyerinde, okulda yani iç mekanlarda geçiriyoruz. İç mekanlarda maruz kalabileceğimiz düşük hava kalitesi, toz veya polenler bünyemizde birtakım rahatsızlıklara sebep olabilir. Hava temizleme cihazı kullanmak, evlerinizdeki veya iş yerinizdeki havanın kalitesini artıracak, oluşturduğu daha temiz hava sayesinde sağlığınızı koruyacaktır. Bu sayede kötü iç mekân havasını ya da kötü kokuları gidererek çeşitli sağlık problemleri karşısında önleminizi almış olursunuz. Ayrıca hava temizleme cihazları evcil hayvanınız varsa onların tüylerini, deri döküntülerini ve birçok zararlı maddeyi de temizleyerek iç mekanlarda size kaliteli ve sağlıklı bir hava sunacaktır. Birçok insan hava kalitesinin yanında havanın kuruluğundan da şikâyet eder. Özellikle solunum yolları rahatsızlığı olanlar soludukları havanın kalitesinin yüksek olmasını beklerler. Soğuk havalarda ise iç mekanda kullanılan ısıtıcılar havanın kurumasına neden olur. Bunun için ise oda nemlendirici ya da hava nemlendirici buhar makinesi devreye giriyor. Çeşitli sebeplerle kuruyan ve kirlenen iç mekân havasını içerisindeki su sayesinde kısa sürede nemlendiren ve bireye daha solunabilir bir hava kalitesi sunan hava nemlendiriciler son zamanların en revaçta olan cihazlarından. Kredi kartsız hava temizleyici, küçük ev aletleri Evkur’dan alınır. Hem de 24 aya varan taksit seçenekleriyle. Ayrıca  Sağlık/Kişisel Bakım ürünlerini Evkur’da bulabilirsiniz.

 

Hangi Hava Temizleme/Nemlendirme Cihazını Tercih Etmeliyim?

 

Bir hava temizleme cihazı ya da hava nemlendirici almadan önce düşünülmesi gereken konuların başında sağlık problemleriniz gelebilir. Çünkü aldığımız nefes doğrudan ciğerleri ve bünyeyi etkiler. Çeşitli sağlık sorunlarınız olabilir ve seçim yaparken bunları göz önünde bulundurmalısınız.

 

Astım: Eğer astımınız var ve kokular sizi rahatsız ediyorsa ya da öksürüğünüzü tetikliyorsa astımı olan bireylere yönelik tasarlanmış, özel hava temizleme cihazlarını tercih etmeniz gerekecektir. Tercih edeceğiniz bu özel cihazlar astım hastalığına ve çeşitli alerjilere sebep olan polen, toz ve benzeri zararlı parçacıkları yok ederler. Size temiz ve sağlıklı bir hava kalitesi sunarlar.

Alerji: Alerji ve nezle gibi rahatsızlıklarınız varsa alerji giderici olarak tasarlanan hava temizleme cihazlarından almalısınız. Alerjisi olan bireylere yönelik tasarlanan bu cihazlar HEPA filtreler ile birlikte birçok filtreye sahiptir ve sağlıklı bir havayı sunmak için özel üretilmiştir.

Evcil Hayvanlar: Evcil hayvanlarımızdan dökülen tüyler, deriler veya bakterileri temizlemek için özel üretilen hava temizleme cihazları vardır. Eğer evcil hayvan sahibiyseniz, bir hava temizleme cihazı satın alırken buna uygun bir ürün almanız gerekecektir.

           

Ne Kadar Büyük Bir Cihaz Tercih Etmeliyim?

 

Satın alacağınız hava temizleme veya hava nemlendirici cihazı, kullanacağınız odanın büyüklüğüne göre seçmelisiniz. Kimi cihazlar 1 odanın havasını birkaç saatte birçok kez temizleyebilirken, kimi cihazlar 1 odanın havasını saatte bir kez temizleyebilir. Bir hava temizleme cihazının saat başına hava devir daim oranının iyi bilinmesi gerekir. Alacağınız cihazın saat başına kaç kez hava yenileme yaptığını öğrenmeniz yararlı olacaktır. Alerji ve astım gibi bir hastalığınız varsa saatte en az 4 kez hava değişimine gerek duyarsınız. Yani seçeceğiniz cihazın 1 odayı her 15 dakikada bir temizlemesi gerektiği anlamına geliyor.

Hava nemlendiriciler de yine odanın boyutuna göre havayı nemlendirirler. Büyük bir odaya küçük bir hava nemlendirici alırsanız odanın havası yeterince nemlenmeyecektir.

 

Hava Temizleme ve Nemlendirme Cihazları Sağlığa Zararlı mı?

 

Hava temizleme cihazı/nemlendiriciler sağlığa zararlı değil aksine sağlığınızı korumak için tasarlanmış cihazlardır. Özellikle solunum yolları rahatsızlıkları olanlar için ihtiyaç haline gelebilmektedir. Oluşturduğu hava kalitesi ve nem sayesinde alerjileri ve astımı yavaşlatabilir ve engelleyebilirken; çiçeklerin canlanmasını sağlar, kuru öksürüğe iyi gelir, grip ve soğuk algınlığını önleyebilir, cildinizi ve saçınızı nemlendirebilir ve hatta horlamaya bile iyi gelebilir.

Havayı temizleyen ve nemlendiren bu cihazların birçok faydasının yanında nasıl kullanılacağı bilinmediğinde zararları da ortaya çıkabiliyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli nokta evlerimizdeki nem miktarıdır.  Sağlıklı bir havada yüzde 30 ile 50 aralığında nem olmalıdır. Bu sayının altında kalırsa hava kurur ancak üzerine çıkıldığında da aşırı nemli havanın zararları ile karşı karşıya kalabiliriz. Aşırı nemli hava nefes almamızı zorlaştırabilir ve bünyemize zarar verebilir. Evin çeşitli bölümlerinde küflenme ve bakteri oluşumunu mümkün hale getirebilir. Bu zarardan kaçınmak için üzerinde nem oranını gösteren LED göstergeler olan ve ortamdaki nem oranına göre kendisini otomatik ayarlayan higrometreye sahip hava temizleme/nemlendirme cihazlarını tercih edebilirsiniz. Nitekim kimse sağlığı için aldığı cihazın kendisine zarar vermesini istemeyecektir. Aldığınız nemlendirme cihazının su haznesine dolduracağınız suyun kalitesi de önemli. Bu cihazlarda mutlaka saf ve temiz su kullanılması öneriliyor. Aksi halde kirli su ile dolu bir cihazdan yayılan buhar içerisindeki bakteriler ile birlikte bütün eve yayılır ve tüm evde mikroorganizmaların üremesine neden olabilir. Ayrıca kullanılan suyun kireçli olmaması da gerekiyor. Bu durum da cihazınızın bozulmasına yol açabiliyor. Genellikle nemlendiriciler ve buhar makineleri soğuk buhar üfleyerek çalışırlar fakat bazı cihazlar sıcak üfleme yaptığından buhar yanıklarına sebep olabilir. Bu yüzden hem kendinizi hem de varsa çocuklarınız ve evcil hayvanlarınızı sıcak buhar üfleyen cihazlardan uzak tutmanızda yarar var.

           

                       

Hava Temizleme ve Nemlendirme Cihazları Nasıl Çalışır?

           

Hava temizleme ve nemlendirme cihazlarının içerisinde bulunan nem, koku ölçer gibi sensörler havanın kalitesinde veya neminde düşüş olduğunda cihazı otomatik çalışması için uyarırlar. Cihazın içine önceden ilave ettiğiniz su da nem ölçer sayesinde içerisindeki ısıtıcılar sayesinde dışarıya buhar olarak atılmaya başlar. Genel olarak bu şekilde çalışan hava temizleme cihazlarının çalışma prensipleri farklı modellere göre değişiklik gösterebilir.

           

Hava Temizleme Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

           

Kötü bir hava kalitesine sahip iç mekanları temizleyen, verdiği sağlıklı hava sayesinde solunum yolu hastalıklarını önleyen hava temizleme cihazlarının birçok farklı çeşidi vardır.

 

HEPA filtreler kullanan hava temizleme cihazları, havadaki parçacıkları üzerinde tutan ince ve sık dokunmuş, çok ince gözeneklerden bir filtreden yararlanır. HEPA filtreler, havada asılı duran toz, polen ve küf sporları gibi daha büyük parçacıları da temizleyebilme kabiliyetine sahiptir. Aktif karbon filtreleri, havadaki parçacıkları yakalayamaz ancak kötü kokulara sebep olan molekülleri yakalayarak yok etmeye yarar. Birçok hava temizleme cihazı havadaki parçacıkları yakalayabilmek için hem HEPA filtreler kullanırken bir yandan da aktif karbon filtreler kullanırlar. HEPA ve aktif karbon filtreli en iyi hava temizleme cihazları Evkur’da sizlere sunulur. Ozon üreten, elektrostatik sistem kullanan ya da ultraviyole (UV) ışınları kullanarak bakterileri yok eden hava temizleyiciler de vardır ancak ev kullanımında çok fazla tercih edilmemektedir.

 

Bakım Nasıl ve Ne Kadar Sürede Bir Yapılmalı?

 

HEPA filtrelerin bakımı her 6 ile 12 ayda bir gerçekleşmesi gerekirken aktif karbon filtreler HEPA filtrelerden daha hızlı doldukları için her 3 ayda bir temizlik ve değişim gerekebilir. Her ürün gibi bu cihazların temizliği ve bakımı da önemlidir. Hele ki sağlığınız için bu denli önemli cihazların temizliğini yapmazsanız sağlığınız zarar görebilir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken konuların başında temizlik ve bakım geliyor.

 

Hava Temizleme Cihazları Nasıl Konumlandırılmalı?

 

Hava temizleme cihazları, belli boyutlardaki odaların veya iç mekanların havasını temizlemek için kullanılır. Bu nedenle bütün evinizi tek cihazla temizleyemezsiniz. Bunun için ayrı yatırımlar yapmanız gerekebilir. Tekerlekli modelleri tercih ederseniz diğer odalarınıza cihazınızı kolaylıkla taşıyabilir ve tüm odalarınızın havasını temizleyebilirsiniz.

Özeti Göster