⇡ Başa Dön
Marka
Daha fazla göster Daha az göster
Koleksiyon
Daha fazla göster Daha az göster
Boyutlar
Daha fazla göster Daha az göster
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Uygun Fiyatlı Makine Halısı Modelleri Evkur’da

Makine Halısı Modelleri

Binlerce renk ve desenin bir arada görülmesini sağlayan makine halıları her evin dekorasyonuna uygun çeşitleriyle ev ve işyerlerinde kullanılabilir. Devasa büyüklüklerde olan halı dokuma makineleri, en küçük paspaslardan en büyük halı ebatlarına kadar üretim yapabilirler. Üretilen makine halılarını ev ve işyerlerinin ihtiyaçları doğrultusunda farklı ölçülerde imal edildiği görülür.  Makine halılarında ürün çeşitliliği oldukça fazla olur. Halı makinesinin kullandığı dokuma malzemesi iplik cinsi, ürün çeşidine göre dokuma sıklığı önemli halı kalitelerindendir.

Tamamını Göster

Makine Halısı Modelleri

 

Binlerce renk ve desenin bir arada görülmesini sağlayan makine halıları her evin dekorasyonuna uygun çeşitleriyle ev ve işyerlerinde kullanılabilir. Devasa büyüklüklerde olan halı dokuma makineleri, en küçük paspaslardan en büyük halı ebatlarına kadar üretim yapabilirler. Üretilen makine halılarını ev ve işyerlerinin ihtiyaçları doğrultusunda farklı ölçülerde imal edildiği görülür.  Makine halılarında ürün çeşitliliği oldukça fazla olur. Halı makinesinin kullandığı dokuma malzemesi iplik cinsi, ürün çeşidine göre dokuma sıklığı önemli halı kalitelerindendir. Halı dokuma standartlarına uygun üretim yapılmış halıların en güzel modellerini Evkur’dan hiç peşinatsız kredi kartsız 24 aya varan taksit seçeneğiyle satın alabilirsiniz.

 

İnsanlığın soğuktan korunma amaçlı geliştirdiği dokumacılığın ilk eşyalarından halılar, her dönemin vazgeçilmez eşyalarından olmuşlardır. El dokuması halı dokumacılığında; fikir, beceri, sabır ve sanatın bir arada olması gereğini ortaya koyan ilk örnekleri bugün hala nesilden nesle geçen bir öğreti olarak devam etmektedir. İlk üretimleri bugün bildiğimiz kilimlerdi. Kilimler ince veya kalın elde dokunabilen örgü dokumalardır. Dokuma yapısındaki halkasal birleştirme yöntemi sayesinde hafif ve rahat katlanabilir kullanışlı eşyalar olarak günümüzde de kullanılırlar. Halılar, halı dokuma tezgahlarında istenilen ip çeşidinden dokunabilirler. Bugünün bilgisayar destekli halı dokuma makinelerinden çıkan halı modelleri sıfır hatayla tüketicilerle buluşuyor. Renk ve doku kaybı olmaksızın farklı ebatlarda da üretebilen makine halıları dayanıklı ve kullanışlı yapılarıyla talep görüyorlar. Makine dokumalarında halının sık ve sert alt yapıları ürüne ağırlık ve kullanışlılık verir. El dokuma halılarına göre daha kısa zamanda üretim hattından inen makine halıları fiyat olarak çok daha avantajlıdırlar. Modern halı dokuma sistemlerinde kullanılacak alana göre türleri olan halılar üretilir. En fazla vakit geçirilen mutfaklarda kaymaz tabanlı halı, mutfak halısında isabetli seçim yaptırabilir. Bambu halılar antialerjik yapıda olduklarından bu tür kaygıların yaşanabileceği yerlerde kullanılabilir.

 

Makine Halıları ve Çeşitleri

 

Makine halıları seri üretim yapabilen bilgisayar destekli makinelerde dokunurlar. El tezgahında üretilen modellerin aksine çok daha fazla modeli kısa sürede üretilirler. El dokuma görünümlü makine halıları da, üretilen makine halıları içinde bulunurlar. Makine halısı yolluk gibi dokuma yapılırken birçok farklı ip çeşidi kullanılır. En çok modeli olan polyester ve akrilik iple dokunan halı modelleridir. Sağlam ve renk vermeyen kaliteleriyle yıllarca rahat kullanma fırsatı veren mukavemetli halılardır. Tozlanma yapmadan kullanılabilen bu tür halılarda silerek temizleme yapılabilir özellikleri de vardır. Jüt halılar ipi doğal bitkilerden elde edilerek dokunmuş halılardır çevre dostu yapısı olması sebebiyle doğada çözülebilme özellikleri de vardır. Kendi naturel özelliği gereği kilimsi bir yapıya sahip jüt halılar sütlü kahverengi görünümündedirler. Çok sağlam yapıdaki jüt halılar jüt türü denen bitkinin liflerinden elde edilmiş ip ten dokunurlar. Sürtünmeden dolayı elektriklenme yapmayan jüt halılar dayanıklı olduklarından uzun yıllar kullanma fırsatı verir. Örgü halı dokumasındaki sadelik ve naturellik özgün işlenmiş desenleriyle her yaşam alanında dekoratif olarak kullanılabilir. Nemli bezle temizliği yapılabilen doğal jüt halılarda temizlik maddesiyle yıkama önerilmez. İnorganik partikül üretmeyen jüt halıları akrilik yün polyester gibi alerjen madde içermez.  Alerji yapmayan jüt halıları bu tür rahatsızlıkları olanlar tercih edebilirler.

 

Teknolojini gelişimiyle dijital baskı yöntemlerine halılar da dahil oldu. Evin her bölümünde rahatça kullanabileceğiniz tarzda üretilen istenilen her desen ve resmin aktarılabildiği duvar halısı olarak ta kullanılabilir halı çeşididir. Dijital halılarda klasik modellerini ve resim baskılı modellerini de görülebilir. Baskılı halılar evin her bölümünde kullanılabilir. Çocuk odalarında sevilen karakter baskılarıyla yerlere serebileceğiniz birçok çeşidi olabilir. Baskılı halıların duvara asılabilen poster resim gibi kullanabilecek modelleri vardır. Çocuk halı modellerinin en çok çeşidinin olduğu baskılı halılar hafif ve kaydırmaz özellikleriyle de kullanışlı olurlar. Makine ve halı modellerinde birçok ip çeşidi kullanılabilir.

 

Yün makine halıları geleneksel el dokuma halı çeşitlerinde kullanılan malzemelerden üretilirler. Bir nevi astarlı sık dokuması yapılan yün makine halıları el tezgahlarında dokunan yün halılara göre daha ağır yapıları vardır. İnce makine halıları daha hafif yapıları gereği yaz günlerinde çok kullanılan halı çeşitlerindendir. Halı ebatından bahsedilirken m² gibi ifadeler kullanılır. Bu ifade, halının en ve boyunun metre cinsinde çarpımını ifade eder.

 

Hav yüksekliği, halı tüyünün yüksekliğini yani halı kalınlığının ifadesidir.

 

Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

 

Halı seçimi yaparken bulundurulacağı yerdeki eşyaların dekorasyonu göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktördür. Oda içinde kullanılan eşyalar modern tarzda ise geometrik desenli halı modelleri tercih edilebilir. Odaya giren gün ışığı az ise açık renkli halı tercihleri odanın ferah görünmesine yardımcı olur. Ev odalarında kullanılacak halıları yazlık kışlık olarak model düşünülebilir. Yerden ısıtmanın olmadığı evlerde havı yüksek makine halıları kış aylarında daha sıcak bir ortam sağlamanıza katkıda bulunabilir. Halı alırken yün halı seçimi daha maliyetli olabiliyorken akrilik halılara daha uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

 

Salon, mutfak ve diğer tüm odalarda kullanacağınız halıları almadan önce alanın ölçülmesi gerekir. Ölçü alırken oda içindeki eşyaların konumuna göre açık kalması istenen alan hesaplanmalıdır. Koridor halısı seçiminde yolluk türü makine halıları ideal seçim olacaklardır. Çocuk odası halı seçimlerin odaya uyumlu renkleri kaymaz taban halı tercihi isabetli model tercihi yapmanıza yardımcı olur. Polyester halılar, izole yapılarıyla sıcak ve soğuğa aynı tepki veren dört mevsim halı çeşididir. Polyester halılar ayrıca yapısal özelliğinden dolayı renk kaybına uğramadan yıllarca kullanılabilirler.

Seçtiğiniz makine halısına Evkur’un sunduğu uygun fiyatlı ödeme avantajlarıyla hemen sahip olabilirsiniz. Halınız hiçbir kargo firması aracı edilmeden Evkur’un geniş teslimat ağı sayesinde adresinize kadar teslim edilir.

 

Halı Bakımı Nasıl Olmalı?

 

Halılar kullanılmaya başladığı günden itibaren düzenli olarak süpürme işlemi yapılarak bakımı yapılmış olur. Düzenli yapılan süpürge halı üzerinde oluşabilecek tozlanmanın önüne geçer. Halılar silinerek veya halı yıkama makineleriyle temizlenebilirler. Halı kullanıldığı yerde zaman zaman yönü çevrilerek aynı bölgeden aşınma yapmasına engel olunmalıdır. Her halı türünün kendine has bakım detayları vardır. Verilen talimata göre uygulanan bakımı sayesinde ürünün kullanım ömrü uzayacaktır. Ayrıca yeni satın alınan ve ilk kez kullanılmaya başlanan halılar fazla toza neden olabilir. Bu toz, halının iplik cinsine göre 1-2 haftada azalabileceği gibi birkaç ay boyunca tozu hiç azalmayan halı cinsleri de olabilmektedir. Böyle bir durumda halıyı profesyonel yıkamacılara emanet etmek en doğru işlem olacaktır.

 

Halı Fiyatları

 

Değişken malzeme ve teknikler kullanılarak imal edilen makine halısı fiyatları ebatlarına göre değişkenlik gösterir. Aynı en ve boyda yün ve akrilik halılardan akrilik olan aynı faydayı veren özelliklerin birçoğunu taşıdığı halde akrilik halı fiyatları daha uygun olur. Modern tarz ev dekorasyonlarının olduğu yerlerde modern halı modelleri arasında seçim yapmak kolaylaşacaktır. Klasik ev düzeninde odanın halı alanı büyükse koyu renkler, küçük ise açık renkler tercih edilmesi uygun olur. Büyük salonlardaki koyu renkli halılar, odayı daha derli toplu gösterir. Küçük salonlardaki açık renkli halılar odanın daha ferah görünmesini sağlayacaktır. Halı renk modelleri birçok etkene göre trend olabilir. Dönemin trend olan renkleri desenleri moda dünyasının etkileri halı üretim desen serilerinin değişmesine ve fiyatlarına etki eden faktörlerdir. Evkur halı modellerine uygun fiyatla ulaşabilir, ödemelerinizi kredi kartı, nakit veya taksitli ödeme fırsatlarıyla gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Özeti Göster