⇡ Başa Dön
Ürün Çeşidi
Marka
Watt Aralığı
Renk
Daha fazla göster Daha az göster
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Katı Meyve Sıkacakları & Narenciye Sıkacakları

Meyve Sıkacakları: Taze Meyve Suyu Hazırlamanın Pratik Yolu

Besin değeri açısından zengin olan meyve ve sebzeleri, sağlıklı olabilmek için bol bol tüketmek gerekir. Ancak kimi zaman günlük yaşantının yoğunluğu kimi zaman iş koşturmacası gibi nedenler insanları meyve ve sebze tüketmekten alıkoyabilir ya da meyve ve sebze yemekten hoşlanmıyor olabilirsiniz.

Tamamını Göster

Meyve Sıkacakları: Taze Meyve Suyu Hazırlamanın Pratik Yolu

 

Besin değeri açısından zengin olan meyve ve sebzeleri, sağlıklı olabilmek için bol bol tüketmek gerekir. Ancak kimi zaman günlük yaşantının yoğunluğu kimi zaman iş koşturmacası gibi nedenler insanları meyve ve sebze tüketmekten alıkoyabilir ya da meyve ve sebze yemekten hoşlanmıyor olabilirsiniz. Günlük yorgunluğu geride bırakacak, istediğiniz meyve ve sebzeleri saniyeler içinde bir araya getirecek bir ürün arıyorsanız katı meyve sıkacakları bu noktada büyük kolaylık sağlıyor. Meyve sıkacağı kullanarak sıktığınız, çeşitli vitaminler yönünden zengin olan meyve ve sebzelerin suları düzenli tüketildiğinde enerjinizi yükseltir, sizi zinde tutar. Meyve sularını diyetinize ekleyebilir veya yiyemediğiniz meyve ve sebzeleri denemenin bir yolu olarak o meyvenin suyunu tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Evkur’un sunduğu kredi kartsız taksitli meyve sıkacağı avantajları ile meyve ve sebzelerin sularını, besin değerini kaybetmeden kolayca sıkabilirsiniz. Posa ile uğraşmadan kolay ve sağlıklı içecekler hazırlayabilir, kendinizi ve sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

 

Katı Meyve Sıkacağı Nasıl Çalışır?

 

Meyve sıkacakları, yüksek hızda dönen bıçakları yardımıyla içine atılan meyve ve sebzelerin, besin değerini yok etmeden suyunu çıkarır. Bu sayede posa genellikle meyve sıkacağının arkasında yer alan atık haznesine yönlendirilirken meyve suyu hızlı bir şekilde önde yer alan musluktan dışarıya aktarılır. Bu musluğun ucunda bir mini sürahi yer alır ve meyve suyu bu sürahiye dolar. Sıkım işlemi bittiğinde buradaki sürahi çıkarılarak meyve suyu direkt servis edilebilir. Katı meyve sıkacakları meyve ve sebzeler için uygun makinelerdir. Yapraklı yeşillikleri sıkmak için tasarlanmamıştır.

 

Katı Meyve Sıkacağı Nasıl Kullanılır?


Katı meyve sıkacağı kurulumu: Katı meyve sıkacağını kutusundan çıkardıktan sonra, parçaları zorlamadan, kullanma kılavuzunda belirtilen şekilde kurmalısınız.


Meyve ve sebzelerin sıkıma hazırlanması: Meyve ve sebzeleri katı meyve sıkacağına ittirmek için hazırlamalısınız (bazı meyve ve sebzelerin dilimlenmesi ya da küp küp doğranması gerekebilir). Elma, karpuz, armut gibi meyveler dilimlenmesi gereken meyve türlerindendir. Yumuşak meyveler ise yıkandıktan sonra doğrudan makineye atılabilir.

 

Sıkılacak meyvelerin hazneye itilmesi: Katı meyve sıkacağının kurulumu yapıldıktan sonra tüm malzemeleri hazırladıysanız artık meyve sıkacağınızı açın ve hazırladığınız meyve ve sebzeleri besleme haznesinden içeriye atmalısınız (itme çubuğunu da kullanabilirsiniz). Farklı meyve ve sebzelerin sularını sıkıyorsanız, art arda farklı sebze ve meyvelerle makinenizi beslemelisiniz. Bu işlem meyve suyunuzun daha homojen olmasını sağlayacaktır. Meyve ve sebzeleri iterken besleme haznesini çok doldurmamalısınız. Aksi halde meyve sıkacağınız sıkışabilir, arızalanabilir.

 

Makinenin durdurularak haznenin boşaltılması: Sıkım işlemi bittiyse makineyi durdurmalısınız. Meyve suyunun aktarıldığı mini sürahiyi, kalan son meyve suyunun da aktarılmasını bekledikten sonra makineden ayırmalısınız. Ardından atık haznesinin içindeki posayı çöpe dökebilirsiniz.

 

Temizlik: Sıkma bitince tüm çıkış portlarının kapalı olduğundan emin olarak meyve sıkacağını temizlemek için besleyiciyi ve hazneyi tabandan çıkarmalısınız. Çıkardığınız hazne ve besleyici, parçalarını birbirinden ayırarak lavaboda yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun parçalar varsa bulaşık makinenizi de yıkama işlemi için kullanabilirsiniz.

 

Meyve Sıkacağı Nasıl Temizlenir?

 

Katı meyve sıkacaklarının, her kullanıldıktan sonra temizlenmesi önemlidir. Bıçaklı, soğuk sıkım veya narenciye sıkacağı, haznelerinde ya da bıçaklarında meyve ve sebze kalıntıları tutabilir. Bu kalıntılar sıkacağınızda küf oluşmasına veya bakteri üretilmesine sebep olabilir. Mümkün olduğunca her kullanımdan sonra meyve sıkacağını yıkamanız gerekir. Önemli olan bıçakların içinde ya da aralarında biriken meyve artıklarıdır. Bu artıklar uzun süre kaldıkça küflenme ya da kalıcı lekeler oluşturabilir. Meyve sıkacağını temizleme işlemini sıkımdan hemen sonra yapmalısınız. Önce taze olarak hazırladığınız meyve suyunun lezzetine varın ardından henüz kurumadan önce temizliği yapabilirsiniz. Sıkım yaptıktan sonra güç kablosunu prizden çıkarın ve makinenizin içini açın. Tüm ana parçaları çıkarın. Meyve sıkacağının yanında bir temizlik fırçası gelmemişse bir fırça ya da diş fırçası yardımı ile makinenin lif tutan bölümlerini fırçalayın. Ardından su ile durulayın. Bu işlem meyve kalıntılarının birikmesini önleyecektir. Eğer bulaşık makinesi kullanacaksanız, sıkım bittikten sonra meyve sıkacağının yıkanabilir parçalarını suya tutarak bulaşık makinenize yerleştirmelisiniz. Aksi halde meyve ve sebze atıkları makine üzerinde kuruyacaktır ve temizlenmesi zorlaşacaktır.

 

Katı Meyve Sıkacağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Katı meyve sıkacağı almadan önce bilmeniz gereken önemli hususlar vardır. Motor gücünden kolay yıkanabilir olmasına, estetik yapılı olmasından sunduğu modlara kadar birçok seçenekte ürünler bulunmaktadır. Siz de ihtiyacınıza göre; mutfak boyutlarınız, kullanım alanlarınız, tercih ettiğiniz renk, sunduğu teknolojilere göre çeşitli değerlendirmeler yaparak size en uygun meyve sıkacağını alabilirsiniz. İhtiyacınızı karşılayacak, gündelik yaşamınızda sizlere kolaylık sağlayacak meyve sıkacakları için önemli hususlar arasında katı meyve sıkacağı fiyatları da yer alıyor. Bu hususları göz önünde bulundurduktan sonra size en uygun olan modeli sunulan senetle veya taksitle, hatta kredi kartsız elden taksitle gibi ödeme yöntemleri sayesinde edinebilir, gündelik kolaylığa kavuşmanızı da kolaylaştırabilirsiniz. 

 

Meyve Sıkacağı Alırken Motor Gücü Önemli mi?

 

Meyve sıkacağı alırken ilk olarak dikkat etmeniz gereken husus motor gücüdür. Bilmelisiniz ki meyve sıkacağı motor gücü ne kadar yüksekse o kadar hızlı şekilde meyve suyu çıkarır. Daha uzun kullanım ve daha hızlı hazırlanan meyve suları için motor gücü yüksek meyve sıkacağı tercih etmelisiniz. Ayrıca motor gücü düşük meyve sıkacakları uzun kullanımda sizleri üzecek sonuçlar doğurabilir.

 

Meyve Türüne Göre Hangi Meyve Sıkacağı Tercih Etmeliyim?

 

Meyve sıkacağı almadan önce ne tür meyveleri daha çok kullanacağınızı da belirlemeniz gerekiyor. Bazı meyve sıkacakları sert ve kabuklu meyve ve sebzeler için farklı bıçak seçenekleri sunar. İçerisinde yer alan bıçaklar sayesinde, kullanım alanınıza göre meyve suyunu daha kolay ve sorunsuz çıkarabilirsiniz. Aldığınız meyve sıkacağının kullanım kılavuzunda yer alan meyve ve sebze türlerini incelemeniz yararlı olacaktır. Dikkat edin, kabukları çok sert ürünler için uygun olmayan meyve sıkacağı kullanmak sizi beklenmedik sorunlarla uğraştırabilir. Bu yüzden portakal, greyfurt, limon, mandalina gibi meyveler için narenciye sıkacakları, elma, armut, havuç gibi meyveler için santrifüjlü (rende tarzı bıçaklı) makineleri ve yeşil yapraklı sebzeler gibi ürünler için de soğuk sıkım meyve sıkacaklarını tercih edebilirsiniz. Katı meyve sıkacağı çeşitleri de tercih edebileceğiniz seçenekler arasındadır.

 

Meyve Sıkacağı Boyutu

 

Günlük hayatta kullanım sıklığınıza göre alacağınız meyve sıkacağının haznesi, meyve suyu depolama alanı ve posa alanının da ihtiyacınızı karşılıyor olması gerekir. Tek seferde ne kadar meyve alacağı, bu meyvelerden ne kadar meyve suyu çıkacağı gibi değerleri incelemeniz yararlı olacaktır. Ev tipi pratik meyve sıkacağı, belli sürelerde çalışabilir ve belli miktarda meyve suyu çıkarabilirken işletme tarzı meyve sıkacağı ise daha fazla süreler çalışabilir ve daha yüksek miktarda meyve suyu sıkabilir. Evinizde kullanacaksanız ev tipi, işletmenizde kullanacaksanız işletme tipi meyve sıkacağı almanız mantıklı olacaktır. Ayrıca devasa boyutlarda değil de minimal boyutlu meyve sıkacakları mutfağınızda daha az yer kaplamasını sağlayacaktır.

 

Meyve Sıkacağı Hangi Modlara Sahip Olmalı?

 

Meyve sıkacağı için bir diğer önemli husus çalışma derecesi ve sıkma modlarının çeşitliliğidir. Sıkacağınız meyve suyunun nasıl olacağını bu modlar ve derece sayesinde belirleyebilirsiniz. Meyve veya sebzelerin suyunun daha taneli ya da daha akışkan çıkarılması için bu modlar değişkenlik gösterir. Sıkacağınızı almadan önce mutlaka detaylarını incelemelisiniz. Mutfak robotları, rondolar ve diğer küçük ev aletleri sizi Evkur’da bekliyor.

 

Özeti Göster