⇡ Başa Dön
Ürün Çeşidi
Marka
Daha fazla göster Daha az göster
Güç (w)
Daha fazla göster Daha az göster
Watt Aralığı
Daha fazla göster Daha az göster
Renk
Daha fazla göster Daha az göster
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Mikser Çeşitleri ve Fiyatları

Mikserler

Yeme alışkanlıklarının değişmesi ile mutfak işlerine ayrılan zaman git gide azalıyor. Mutfaklarda artık daha az zaman harcanıyor. Bu yüzden özellikle günün büyük çoğunluğunun geçtiği mutfakta işleri kolaylaştıracak ev aletlerini kullanma oranı daha da arttı.

Tamamını Göster

Mikserler

 

Yeme alışkanlıklarının değişmesi ile mutfak işlerine ayrılan zaman git gide azalıyor. Mutfaklarda artık daha az zaman harcanıyor. Bu yüzden özellikle günün büyük çoğunluğunun geçtiği mutfakta işleri kolaylaştıracak ev aletlerini kullanma oranı daha da arttı.

 

Yemek, pasta ve tatlı yaparken en büyük yardımcınız mikserler olarak karşınıza çıkıyor. Yoğurma, çırpma, karıştırma gibi elinizle yapamadığınız ya da uzun uğraşlar gerektiren işlemleri kolaylıkla mikser yardımıyla yapabilirsiniz. Elektrikli ev aletleri arasında en fazla seçeneğe ve markaya sahip cihazlar arasında mikserler gelmektedir. Çok farklı boyutta, fonksiyonda, tasarımda mikserler piyasada çokça tercih edilmektedir. Mikser seçimi yaparken önceliklerinizi doğru belirlemeniz gerekiyor. Mikser hakkında bilmek isteyeceğiniz noktaları ve önemli görülen hususlara iyice göz attıktan sonra ihtiyacınız olan miksere, kredi kartsız 24 aya varan taksit avantajlarıyla sahip olabilirsiniz.

 

Mikser Çeşitleri Nelerdir?

 

Piyasada temel olarak iki farklı mikser türü bulunmaktadır. Kullanım şeklinize ve ihtiyaçlarınıza göre hangi mikseri alacağınıza karar vermeniz gerekir. Sadece çırpma işlemi yapmak istiyorsanız temel modeller işinize yarayacaktır ancak birden fazla özelliğe sahip, yoğurma, parçalama gibi birçok ek özellik sunan bir cihaza ihtiyaç duyuyorsanız seçiminizi buna göre yapmanız gerekir.

 

El Mikseri

Saklama, kullanım ve az yer kaplama gibi özellikler açısından el mikseri işinize yarayacak bir tercih olabilir. Basit bir tasarıma sahip ve parçaları birbirinden ayrıldığında küçük bir çekmeceye dahi sığabilecek bir el mikseri, birçok konuda işlerinizi görebilecek bir üründür. Ancak bu tür cihazlar ekonomik ve kullanımı kolay cihazlar olsa da bazı istenmeyen özelliklere sahip olabiliyorlar. El mikserleri, her ne kadar elektrikle otomatik çalışsa da uzun çırpma ve karıştırma işlemlerinde kol yorabilir. Özellik bakımından fazla fonksiyona sahip olamayabilirler.

 

Stand Mikseri


Özellikle hamur yoğururken veya çırpma işlemleri yaparken kullanacağınız stand mikserleri işinizi kolaylaştıran mutfak yardımcılarının başında geliyor. Stand mikseri genelde bir çırpma haznesi olan, üzerine çeşitli ek aparatların takılabildiği bir gövdeden oluşuyor. Stand mikseri daha güçlü bir motora sahip olmasından dolayı daha hızlı işler çıkararak zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. Örneğin yapacağınız ekmeğin hamuru mikserde yoğrulurken siz farklı bir işle uğraşabilirsiniz.

 

Mikser Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Mikseri kullanma nedeninizi etraflıca düşünüp belirlemeniz gerekir. Hamur işi ile uğraşmayı çok fazla seviyorsanız ihtiyacınıza yönelik olan hamur yoğurma mikserlerinden almalısınız. Pasta kreması yapmak, kek çırpmak veya kurabiye hamuru yoğurmak amacı ile mikser alıyorsanız daha basit olarak üretilmiş olan el mikserlerini tercih edebilirsiniz. El mikseri seçerken ergonomisine dikkat etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Elde kolay tutulabilen ve hafif bir cihaz tercih edebilirsiniz. Aksi halde kolay tutulmayan ve ağır bir mikserle yemek yapmak işinizi zorlaştıracaktır. Eğer stand mikseri alacaksanız ağırlığının fazla olmasına özen gösterebilirsiniz. Çünkü stand mikseri ağır olursa yoğurma esnasında devrilme, tezgâhın üzerinde hareket etme gibi sorunlar yaşanmayacaktır. Ancak çok fazla ağır bir stand mikseri alırsanız bu sizin için bir zaman sonra taşınmaz hale gelebilir. Bu da zamanla zor gelmeye ve mikserin kullanılmamasına neden olabilir. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de mikser fiyatları olmalıdır.

           

Her yiyeceğin farklı bir karıştırma hızı olabilir ya da bazı yiyecekleri daha hızlı karıştırmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Gerek el mikserleri gerekse stand mikserleri farklı hız seçenekleri sunuyor. Özellikle un gibi malzemeler karışıma eklendiğinde ortalığı kirletmemesi için tüm mikserlerin başlangıç seviyesi bir hız kademesi oluyor. Stand mikserleri daha çok yoğurma maksatlı üretildiğinden dolayı daha yüksek hızlara çıkması gerekebiliyor. Yine burada ihtiyaçlarınız ön plana çıkıyor ve ne sıklıkla iş yaptığınızı belirlemeniz gerekiyor. Mutfağınız küçük ya da büyük olabilir. Ancak küçük bir mutfağa kocaman bir mikser almak hem göze kötü görünecektir hem de size ihtiyacınızdan fazla gelebilir. Bu nedenle mutfağınızın boyutlarına uygun mikserleri tercih etmek hem estetik açıdan hem de ihtiyaç durumu açısından sizin için önemli olacaktır. Eğer kalabalık aileler için yemek yapıyor ve çokça ürün çıkarıyorsanız sizin büyük bir miksere ihtiyacınız vardır. Ancak küçük bir aileniz varsa büyük bir mikser mutfağınızda yer kaplamaktan başka bir görev üstlenmeyecektir. Piyasada farklı marka ve çeşitli özelliklere sahip mikserler bulunuyor. İhtiyacınıza uygun alacağınız mikseri bahsettiğimiz noktaları inceledikten sonra bütçenize ve mutfağınıza uygun seçebilirsiniz. Arzum mikser çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Mutfağın vazgeçilmezi ve lezzetli yiyeceklerin yardımcısı mikserleri Evkur’dan alabilirsiniz. Mikserler, rondolar ve meyve sıkacakları taksitle, senetle ya da kredi kartsız elden taksitle ödeme avantajları Evkur’da.

 

Mikserde Hangi Aparatları Kullanabiliriz?

 

Mikserler temelde, bir şeyleri çırpmak veya hamur yoğurmak için alınmaktadır. El mikserleri genelde yanında şerit çırpıcılar ve hamur çengelleri ile birlikte gelir. Eğer stand mikseri satın alıyorsanız hamur yoğurma işlemi yapılacağından yanında hamur kancası, tel çırpıcı ve düz çırpıcı da sunulmaktadır. Hamur kancası, daha sert kıvamlı hamurları yoğurmak için kullanılabilir. Tel çırpıcı kıvamı daha akışkan hamurları ya da ürünleri hazırlamak için kullanılmaktadır. Örneğin kek hamuru ya da krem şanti yapımında kullanılabilir. Düz çırpıcı ise pasta, kurabiye gibi hamur karışımlarını hazırlamak için tercih edilmektedir. Mikser aldığınızda kullanım çeşitliliğini farklı aparatlar sağlamaktadır. Ek aparatların sayısı arttıkça mikser ile yapacağınız şeylerin sayısı da bir o kadar artıyor. Yeni ve birbirinden farklı tarifler için mikserin ek aparatlarını kullanmanız tavsiye edilir.

 

Mikser Kaç Watt Olmalı?

 

Evde ipeksi kıvamda pasta kreması hazırlamayı veya mükemmel kabaran kekler yapmayı herkes ister. İşte bunun için gerekli olan şey alacağınız mikserin motor gücünün yüksek olmasıdır. Piyasada çeşitli ihtiyaçlara yönelik farklı güçlerde mikserler bulunmaktadır. Motor gücü yüksek bir mikser almanız karıştırma, yoğurma veya çırpma işlemlerinizi hem kısa sürede hem de istenilen kıvamda yapmanızı sağlayacaktır.

 

Gürültü Seviyesi Önemli mi?

 

Mikserler yüksek motor gücünde çalıştıkları için gürültüleri de yüksek olabilir. Seçeceğiniz mikserin motor gücü gürültü seviyesinde önemli bir nokta. Ancak yeni teknolojiler ile artık yüksek motor gücü olmasına karşın gürültü seviyeleri minimuma indirilmiş durumda. Eğer gürültüye tahammülünüz yoksa ya da evinizde gürültüden rahatsız olacak birisi varsa siz de mikser satın almadan önce seçiminizi daha sessiz olanlardan yana kullanabilirsiniz.

 

Mikser Nasıl Temizlenir? 

 

Lezzetli yemekler, tatlılar, pastalar, kurabiyeler yapmak için kullanılan elektrikli ev aletlerinde hijyen ve temizlik sağlığımız için bir numaralı gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Mikser de gıdalara doğrudan temas ettiği için temizliği mutlaka düzenli şekilde yapılması gereken bir cihaz. El mikseri ya da stand mikserini her kullanımdan sonra mutlaka temizlemeniz gerekiyor. Eğer temizlemezseniz üzerinde kalan artıklar bakteri üretecektir. El mikseri daha basit ve az parçadan oluştuğu için kolay temizlenebilir. Üzerindeki çırpma telinin temizlenmesi yeterli oluyor. Ancak stand mikserlerinin temizliği hem çanakları hem de aparatlarının fazlalığı nedeniyle biraz daha zamanınızı alabiliyor. Çünkü stand mikserinde kullanım sonrası aparatların tek tek çıkarılıp temizlenmesi gerekebiliyor. Her iki mikser çeşidinin de uzun ömürlü olmasını istiyorsanız temizlik ve bakımına özen göstermeli, her kullanımdan sonra güzelce muhafaza etmelisiniz. Mikser tercihi yaparken de tüm bu temizlik detaylarını bilirseniz mikseriniz mutfağınızda sizinle uzun yıllar lezzetli işler çıkarmaya devam edecektir.

 

Özeti Göster