Marka
Daha fazla göster Daha az göster
Miktar
Daha fazla göster Daha az göster
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Parfümler

Parfüm; aromalı karışımlar ve güzel kokulu yağlar gibi özel maddelerden elde edilen kimyasal bileşenlerdir. Parfümleri genelde kendimizin veya kullandığımız özel eşyaların güzel kokmalarını sağlamak için kullanırız. Yapımı insanlık tarihi kadar eskilere dayanan parfümler için çiçeklerden, çeşitli orman ürünlerine, baharatlara ve hatta çeşitli hayvansal ürünlere kadar pek çok şey hammadde olarak kullanılır.

Parfüm; aromalı karışımlar ve güzel kokulu yağlar gibi özel maddelerden elde edilen kimyasal bileşenlerdir. Parfümleri genelde kendimizin veya kullandığımız özel eşyaların güzel kokmalarını sağlamak için kullanırız. Yapımı insanlık tarihi kadar eskilere dayanan parfümler için çiçeklerden, çeşitli orman ürünlerine, baharatlara ve hatta çeşitli hayvansal ürünlere kadar pek çok şey hammadde olarak kullanılır. Kullanılan malzemenin damıtılması ve esansın üretilmesi oldukça zahmetli bir iştir. Elde edilen esansa göre hammadde kullanım oranı oldukça fazladır. Özellikle çiçeklerden esans elde edilebilmesi için çok miktarda hammaddeye ihtiyaç vardır.

Parfümler için de müzikte olduğu gibi, notalar söz konusudur. Bu notalar parfüm kokusunun niteliğini belirler. Bir parfüm için 3 temel nota vardır. Bunlar üst nota, orta nota ve dip notadır. Parfümün üst notası ilk sıkıldığı zaman burnunuzun aldığı kokudur. Çabuk etki eder. Çarpıcıdır. Ancak ilk 5 dakika içinde etkisini yitirir. Orta notanın etkisi daha uzun sürer. Parfümün kalp notası olarak da isimlendirilir. Bir parfümün karakterini, özünü oluşturur. Parfümün kalitesine göre 20-30 dakika kadar etkili olur. Alt nota ise parfümün kalitesini gösterdiği kısmıdır. Parfümde kullanılan esans yoğunluğuna göre yaklaşık olarak 5 ile 7 saat kadar etki eder. Parfümün gerçek esansı dip notasındadır. Dip notanın kokusu parfüm esansı ile teninizin yaptığı etkileşimin sonucudur. Bu sebepten dip notanın kokusu ve etkisi kişiye göre değişiklik gösterebilir. Nemli ciltlerde dip esans kuru ciltlere göre çok daha uzun süre kalıcılığını korur.

Parfümdeki esansın kalıcılığını arttırmak için, üzerinize belirli bir mesafeden sıkmalısınız. Koku zerrecikleri havada dağılıp genişleyerek teninize ve elbisenize nüfuz etmeli. Elbisenize yapışan zerrecikler kokunun daha uzun süre etkili olmasını sağlar. Ayrıca sıktığınız parfümün saçlarınıza da temas etmesine dikkat etmelisiniz. Saçlar doğal olarak iyi bir sıvı emici olduğundan parfümün esansını hemen absorbe edeceklerdir. Kokuyu derinizin daha ince olduğu yerlere sıkarsanız teniniz tarafından emilimini artırırsınız. Ayrıca vücut sıcaklığınız ve derinizden buharlaşan su ile esansın kolayca yayılmasını sağlayabilirsiniz. Boyun bölgenize, kulak arkanıza ve bileklerinize sıktığınız parfümler daha uzun süre etkili olurlar.

Parfüm seçerken öncelikle orijinal olmasına dikkat etmelisiniz. Orijinal parfüm satın almak özellikle cilt sağlığınızı korumak açısından hayati öneme sahiptir. Parfüm satın alırken sizin için en uygun modeli seçmelisiniz. Parfüm seçimi, esansın etkisini belirleyen en önemli etmendir. Aynı parfümün farklı kişilerdeki etkisi de farklı olur. Bunun sebebi her insanın sahip olduğu ten florasının farklı olmasıdır. Bu etkiyi parfümü sıktıktan sonraki 2 saat içinde ayırt edebilirsiniz. Sonraki süreçte kokunun bıraktığı etki istediğiniz gibiyse, uygun parfümü keşfettiğinizi söyleyebiliriz. Parfüm seçiminde ikinci önemli etmen mevsim koşullarıdır. Kışın daha ağır aromalı, baharatlı kokular tercih edebilirsiniz. Yaz mevsiminde ise daha floral, uçucu ve fresh parfümler kullanmak uygun bir seçim olacaktır. Eğer parfümü gündüz kullanacaksanız yine hafif, fresh kokular tercih etmelisiniz. Gece kullanım için daha yoğun kokullu parfümler satın alabilirsiniz.

Özeti Göster