⇡ Başa Dön
Marka
Bellek (RAM)
Daha fazla göster Daha az göster
Ekran Boyutu
Daha fazla göster Daha az göster
Depolama
Renk
Daha fazla göster Daha az göster
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Tabletler

Teknolojik aletler gelişen teknoloji ile birlikte kendilerini yenileyen, farklı özellikler ve tasarımlar kazanan ürünlerdir. Tabletlerde bu teknolojiye uyum sağlayan, cep telefonlarının ve bilgisayar işletim sistemlerinin özeliklerini barındırabilen özellikte cihazlardır. Bilgisayar performansına eş değer olabilen tablet modelleri, geniş ekrana sahip olmaları ile ön plana çıkmaktadırlar.

Tamamını Göster

Teknolojik aletler gelişen teknoloji ile birlikte kendilerini yenileyen, farklı özellikler ve tasarımlar kazanan ürünlerdir. Tabletlerde bu teknolojiye uyum sağlayan, cep telefonlarının ve bilgisayar işletim sistemlerinin özeliklerini barındırabilen özellikte cihazlardır. Bilgisayar performansına eş değer olabilen tablet modelleri, geniş ekrana sahip olmaları ile ön plana çıkmaktadırlar. Akıllı telefonların ve bilgisayarların özelliklerini dokunmatik bir ekran üzerinde taşıyan tabletler, günümüzde hemen hemen her evde bulunan teknolojik araçlardan bir tanesidir. Bilgisayarlar gibi klavye ve mouse’a ihtiyaç duymadan, dokunmatik ekranları ile kullanılırlar. Dokunmatik ekrana sahip olmaları kullanım kolaylığı sağlarken, hafif olmalarıyla da kolay taşınabilir özellik kazanmaktadırlar.

 

Tablet Modellerinin Öne Çıkan Özellikleri

 

Tablet kullanımlarının belirli yaşı yoktur, yaş aralığı olarak geniş kullanım yelpazesine sahiptir. Tablet satın alırken hangi amaç ile alındığına ve hangi sıklık ile kullanılacağına dikkat edilmelidir. Küçük yaşta ki çocuklarınız için alacağınız tabletler ile iş için kullanacağınız tabletlerin arasında birçok fark olacaktır; işlemci, RAM ve depolama alanı gibi. Tabletler Windows, Android ve iOS sistemine sahip olarak üretilmektedir. Dünyada öncü gelen birçok markanın çeşitli modellerde ve özelliklerde tablet üretimi vardır. Her tablet markasının kullanıcıya sunduğu kendine has özellikleri ve avantajları mevcuttur. Bilindik pek çok markanın tablet modelleri mevcuttur. Aynı marka içerisinde dahi sahip olduğu özellikleri ile farklı fiyatlandırmalara tabii tutulurken diğer marka seçeneklerinde de aynı durum yaşanmaktadır. Tabletler sahip oldukları işletim sistemlerine, işlemci hızlarına, ekran boyutlarına, RAM kapasitesine, depolama alanı büyüklüklerine, pil kapasitelerine, ses ve görüntü özelliklerine göre fiyatlandırılmaktadırlar. Bu yüzden satın alınırken kişinin hangi amaçla ve ne sıklıkta kullanacağı göz önüne alınmalı, buna göre model seçimi yapılmalıdır. Uzun vadeli kullanımı göz önünde bulundurarak satın alınmalıdır. Birçok bütçeye hitap edebilen fiyatlandırma ve ödeme seçeneği mevcuttur.

Tabletler modellerine göre sim kart yuvası içerebilmektedirler. Sim kart desteğine sahip modellerde mobil veri ile rahatlıkla internete bağlanıp tabletinizi kullanabilir, sim kart desteği olmayan modellerde ise wi-fi ile internete bağlanıp, tabletinizi kullanabilirsiniz. Uygulama içi opsiyonel kullanımlara sahip olup yatay veya dikey kullanım seçenekleri barındırırlar, bu sayede kullanım kolaylığı sağlanır. İş amacı ile kullanılan tablet modellerinde hız önemli bir yere sahiptir. Dokunmatik ekran, hızlı yazı yazmak isteyen insanlar için yavaş kalabilmektedir. Bu yüzden klavye desteği sağlanabilen modeller üretilmiş olup, kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.

 

Kullanım Kolaylığı ile Ön Plana Çıkan Tablet Modelleri

 

Tablet çeşitleri, iş hayatında ve günlük hayatta sıklıkla tercih edilmektedirler. Meslek ve iş alanınıza göre programlar yükleyip kullanmak, gün içerisinde keyifli vakit geçirebilmek için video izlemek, oyun oynamak tabletlerde sıkça yapılan aktivitelerdir. Günlük kullanımlarda tabletler ile sosyal medya hesaplarınıza giriş sağlayabilir, oyun oynayabilir, takip ettiğiniz dizi ve filmlerinizi rahatlıkla izleyebilirsiniz. İş hayatında ki kullanımlarında ise e-maillerinize dönüş sağlayabilir, mesleğinizin gerektirdiği programlar ile çizim, hesaplama, grafik vb. uygulamalar yapabilirsiniz. Geniş ve dokunmatik ekranı ile akıllı telefonlarla yapılan birçok işi yapabilme imkânı sunan tabletler, günlük hayatınızı kolaylaştırmanın yanında keyifli hale de getirmeyi hedeflemektedirler.

 

Bilgisayarlar büyük ve hantal yapıları ile taşınma zorluğu yaşatırken, tabletler hafif ve kolay taşınabilir yapısı ile kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Geniş ekranlarıyla oyun oynamak, dizi izlemek ve mesleki işleri halletmek keyifli ve kolay hale gelmektedir. Tasarımsal ve donanımsal özellikleri ile Android, IOS işletim sistemi telefonlara benzetilse de kullanımları ile dizüstü bilgisayar sistemlerine daha fazla benzemektedirler. Günlük kullanımlarınız için tablet 32 GB çeşitleri ideal olur.

 

Tablet Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Tabletlerde 3 işletim sistemi bulunmaktadır; Android, Windows, İOS. Bazı uygulamalar her işletim sisteminde bulunmaz bu yüzden sıkça kullanacağınız uygulamaları belirleyip sizin doğru tercih olacak işletim sistemini seçmeli ve o özellikteki tablet modelini satın almalısınız.

Tabletlerin boyutları 7-13 inç arasında değişkenlik göstermektedir. Kullanım alanınıza ve ihtiyacınıza uygunluğuna göre boyut tercih etmelisiniz. İnçler arasında kalite farkları yoktur. En kaliteli inç, ihtiyaçlarınız doğrultusunda tercih ettiğinizdir. Hangi amaçla kullandığınıza bağlı olarak kare veya dikdörtgen modeller tercih edebilirsiniz. Örneğin tableti sıklıkla bir şeyler okumak için kullanacaksanız 4:3, video ve dizi izlemek için kullanacaksanız da 16:9 olanlarına göz atabilirsiniz. Günlük sosyal medya ve oyun oynamak için kullanacağınız tabletlerde 8 inç tablet yeterli olurken, iş için kullanılan uygulamalar için 10 inç yeterli olmaktadır. Ekran boyutları batarya süresine doğrudan etki etmektedir. Fotoğraf çekmeyi seven kullanıcılardan iseniz 720-1080 piksel kalitede çekim yapabilen modellere bakmanız önerilmektedir. 5 MP ve üzerinde çekim yapabilen tabletler görüntülü konuşma ve fotoğraf çekme konusunda yeterli olacaktır. Eğer sık sık görüntülü konuşma yapacaksanız 10 inç tablet çeşitlerini mutlaka değerlendirmelisiniz.

 

Tablet seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik de hafıza ve hızdır. İş için kullanacağınız tabletlerin işlemcileri 1Ghz şeklindedir. Yükleyeceğiniz belgelere ve verilere göre altında veya üzerinde değerlere sahip olan tablet modellerini tercih edebilirsiniz. Tablet ve telefonlarda sunulan hafızanın belirli bir kısmını sistem kullanmaktadır, bu düşünülerek tercih yapılmalıdır. Harici hafıza kartı sistemini destekleyen tabletlerde mevcuttur. Bu sayede tabletinizin kullanım alanını genişletebilirsiniz. Tabletler genel olarak wi-fi bağlantısı ile internet kullanabilmektedir. Fakat her yerde wi-fi imkânı bulunmadığı veya bulunanlarda dahi yoğunluk sebebi ile internet yavaş olduğu için kablosuz ağ seçeneği her zaman fayda sağlamayacaktır. Bu sebeple sim kart desteğine sahip olan modeller üretilmiş olup, kullanıcıların mobil veri ile internet kullanımlarına olanak sağlanmıştır.

 

Farklı İhtiyaçlara Özel Tablet Seçenekleri

 

Geniş ve dokunmatik ekranı ile akıllı telefonlarla ve bilgisayarla yapılan birçok işi yapabilme imkânı sunan tabletler, günlük hayatı kolaylaştırmanın yanında keyifli hale de getirmeyi hedeflemektedirler. Bilgisayarlar büyük ve hantal yapıları ile taşınma zorluğu yaşatırken, tabletler hafif ve kolay taşınabilir yapısı ile kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Tablet edinmeye karar verdiğiniz zaman öncelikle kullanım amacınıza göre almanız önerilmektedir. Video izlemek, sosyal medya platformlarında vakit geçirmek için piyasadaki hemen hemen her tablet uygunluk gösterecektir. Eğer işiniz çizim veya yaratıcılık gerektiren bir sektör ise grafik tabletleri almanız önerilmektedir. Mail kontrolleri, hazırlayacağınız veya sunacağınız sunumlar için ise orta performansta bir tablet işinizi görecektir. Oyun oynamak için kullanacağınız bir tabletin ise RAM kapasitesinin yüksek olmasının yanında uzun şarj ömrüne sahip olması gerekmektedir. Tabletlerin RAM kapasiteleri hıza ve akışa direkt olarak etki etmektedir. Bu sebeple tablet önerileri arasında RAM kapasitesi yüksek modeller ön plana çıkar. Birden fazla yüksek performanslı uygulama kullanacaksanız 2-4 GB aralığında RAM kapasitesine sahip olan cihazları tercih etmeniz iş, oyun ve film gibi aktivitelerde üst düzey kullanım sunacaktır. Tabletler uzun vadeli kullanım sağlanılan elektronik cihazlardır. Bu nedenle cihaz satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi pil kapasitesidir. Ekran boyutu ile batarya süresi doğrudan etkileşim içindedir. Geniş ekrana sahip tablet modelleri gün boyu size eşlik etme konusunda yardımcı olacaktır. 2500 mAh pil kapasiteleri ortalama olarak 4 saatlik bir kullanım sağlamaktadır. Daha uzun kullanım süresi beklentiniz var ise 4000 mAh ve üzerinde pil kapasitesine sahip modelleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Çocuğunuza alacağınız tabletin ebeveyn moduna sahip olması önemli bir husustur. Sizin belirlediğiniz sürelerde, izin verdiğiniz uygulamalarda kullanım sağlayarak çocuklarınızın internetin olumsuz etkilerine maruz kalmamasını sağlayabilirsiniz.

Özeti Göster