⇡ Başa Dön
Marka
Daha fazla göster Daha az göster
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Televizyon ve Görüntü Sistemleri

Televizyonlar evlerde ve iş yerlerinde daha keyifli vakit geçirilmesine olanak sağlayan teknolojik aletlerin başında gelmektedir. Geçmişten günümüze gelişen teknoloji ile pek çok teknolojik alet yeni özellikler ve fonksiyonlar ile donatılmıştır.

Tamamını Göster

Televizyonlar evlerde ve iş yerlerinde daha keyifli vakit geçirilmesine olanak sağlayan teknolojik aletlerin başında gelmektedir. Geçmişten günümüze gelişen teknoloji ile pek çok teknolojik alet yeni özellikler ve fonksiyonlar ile donatılmıştır. Yüksek çözünürlüklerinin yanında, internete bağlanabilen akıllı en iyi görüntü sistemleri ile günlük yaşantınızı daha keyifli hale getirebilir internet platformlarında yer alan dizilerinizi rahatlıkla izleyebilir, yayınları kaydedebilir sonra izleyebilir veya sosyal medya ağlarına televizyonlarınızdan bağlanabilirsiniz. Uydu alıcıları, uydulardan yeryüzüne ulaşan sinyalleri yakalayıp televizyon ve bilgisayar gibi ekranlara görüntü veren teknolojik alettir. Uydu alıcıları pek çok segmentte ve özellikte üretilmektedirler. Uydu cihazları ile televizyon saatlerinizi daha keyifli hale getirebilir, dünya kanallarına rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. Takip ettiğiniz dizi ve filmleri yüksek kalitede izleyip, vaktinizi keyifli hale getirebilirsiniz.

 

Televizyon Modelleri ve Özellikleri

 

Televizyonlar satın alındıklarında uzun süreli kullanım sağlayan teknolojik aletlerdir. Bu nedenle istediğiniz özelliklere karar verip buna göre marka ve model tercihi yapmalısınız. Televizyonlar barındırdıkları özelliklere göre Smart TV, LED TV gibi çeşitlere ayrılırlar. Yapay zekâ teknolojisiyle üretilmiş olan Smart TV’ler kablosuz şekilde internete bağlanabilen televizyonlardır. İnternet özellikleri ile sosyal medya hesaplarınıza erişebilir, YouTube ve Netflix gibi uygulamalara bağlanıp dilediğinizce film veya dizi izleyebilirsiniz. İçerisinde barındırdığı oyunlar ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Akıllı televizyon adıyla da bilinen bu model izlediğiniz programları kaydedebilme özelliğine sahiptir. Kaydettiği yayınları ve erişilen içerikleri harmanlayıp sizin beğenilerinize hitap edebilecek içerik veya kanal seçenekleri sunar. Yetişkin ve çocuk içeriklerini ayrı şekilde sunma özelliği vardır, bu sayede çocuklarınızın izlediği içerikler kontrol altında tutulabilmektedir. LED ışık yayan diyot anlamına gelmektedir. LCD Tarz televizyonların alt modelleridir. LED TV’ler LCD Televizyonların aydınlatma kullanılan modelleridir. LCD TV’lerin arka panellerinde floresan lamba kullanılırken LED televizyonlarda led aydınlatma sistemi kullanılmaktadır. Led aydınlatmalar uzun süre kullanım sağlarlar, bu özelliklerini televizyon üretimlerinde kullanılırken de gösterirler. LED TV’ler diğer televizyon modellerine göre %40 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Uzun vadeli kullanım imkânı sunarlar. Led televizyonlar LCD televizyonlara göre daha ince ve hafiftirler. Tasarımları ile oldukça dikkat çekerken, renk seçenekleriyle de kullanıcıların beğenisine çıkartılırlar. Olumsuz ortam şartlarından kolayca etkilenmeyen tasarımlara ve özelliklere sahiptirler. Yüksek sıcaklıktan etkilenmezler. LCD likit kristal ekran anlamına gelmektedir. Sistemlerinin içerisinde bulunan sıvı kristal moleküller elektrik ile etkileşime girer. Bu sayede ışık yoğunluğuna bağlı olarak pek çok renk oluşmaktadır. Yüksek çözünürlük sağlarlar fakat bu kaliteli görüntü tam karşıdan bakılmadığı durumlarda düşebilmektedir. Plazma televizyonlara nazaran daha az yansıma yapmaktadırlar. LED Televizyonlara göre daha fazla enerji tüketimine sahiptirler fakat plazma televizyonlara göre de fazla enerji kullanımına sahiptirler. LCD TV’ler ince yapıya sahiptir. Bu nedenle şık bir görünüme sahiptir. Sahip oldukları özellikler günümüze göre eski kaldığı için de diğer televizyon modellerine göre fiyatları daha uygun fiyatlıdır.

 

Uydu Alıcılar ve Özellikleri

 

Son dönemlerin keyifli aktivitelerinden bir tanesi de televizyon seyretmektedir. Televizyonlara yerli ve yabancı pek çok kanalın gelmesini ve ekran karşısında eğlenceli vakit geçirmeyi sağlayan elektronik cihazlara uydu alıcısı denmektedir. Uydu alıcıları, uydudan gelen sinyalleri yakalar ve televizyonunuza yansıtır, bu sayede hem görüntü hem de ses elde edilmektedir. Uydu alıcıları pek çok segmentte ve özellikte üretilmektedir. Her geçen gün yenilenen ve verimleri arttırılan uydu cihazları ile televizyon saatlerinizi daha keyifli hale getirebilir, dünya kanallarına erişim sağlayabilirsiniz. Birçok kanal özelliği ile kullanıcıların beğenisine sunulan uydu alıcıların kanal sayıları önemli bir husustur. Televizyonunuza yansıyan kanal sayısını dilediğinizce arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Markaların ve modellerin kanalları ve kanal sayıları birbirinden farklıdır. Uydu alıcıları uzaktan kumanda ile kullanılırlar, bu sayede televizyon keyfinizi bölmeden tek tuş ile kanal değiştirebilirsiniz. Uydu içeriğindeki özellikler ve menüler kolay anlaşılabilir özellikte olup, kullanım zorluğu yaşatmaz. Bazı modellerinde dijital ekran mevcuttur, bu sayede uydu alıcının üzerinde hangi kanalda olduğunuz yazar. Wi-fi özelliğine sahip alıcılar evlerde bulunan internetinizi televizyon üzerinde kullanmanıza imkân sağlarken, sosyal medya ağlarına bağlanmanıza olanak tanır. Uydu alıcılarının birden çok markası ve modeli mevcuttur. Markalar ve modeller arasında boyut, grafik ve işlemcileri konusunda değişkenlik göstermektedir. Uydu alıcılarının içeriğinde çok fazla kanal bulunmaktadır ve bu kanallar kullanıcıların dilediğince sıralanabilir, isimlendirilebilir. Mini, 4K ve USB şeklinde uydu alıcı modelleri mevcuttur. 4K televizyon modellerinde aynı özelliğe sahip uydu alıcıların kullanılması önerilir. Bu özelliklerinin yanı sıra en yeni uydu alıcı modelleri, sizleri karmaşık uydu ayarlarından kurtarır. Kendi kendine listelenme gibi özelliklere sahiptir. Birçok televizyon uydu alıcısı dahil olarak sizlere sunulur. Televizyon fiyatları, uydu alıcı, görüntü ve ses teknolojilerinin yanı sıra ekran büyüklüğü gibi özelliklere bağlı olarak da değişiklik gösterir. Yüksek görüntü kalitesi sunan televizyon boyutları ile de genişlik sunar.

 

Televizyon ve Görüntü Sistemlerinin Aksesuarları

 

Oturduğunuz koltuktan kalkmadan kanal, ses ve görüntü ayarlarını değiştirmenize olanak sağlayan kumandalar, pratik kullanımları ile hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Tasarımları markalar ve modellere göre değişmektedir. Uzaktan kumandalar kanallar arası geçiş yapmada, ses ve görüntü ayarlarını değiştirmede yardımcı olmaktadır. Birçok çeşitte üretilen televizyon kumandaları vardır. Kalite ve tasarım farklılıklarının yanı sıra barındırdıkları özelliklerde değişmektedir. Örneğin akıllı kumandalar bluetooth desteği sunmaktadırlar. Standart piller ile çalışırlar. Televizyonunuzun markasına ve modeline uygun şekilde kumanda tercihi yapmalısınız. Yeni nesil kumandalar akıllı özellikteki televizyonlarınızın ekranında klavye kullanım imkânı sağlarken, mouse olarak da kullanılmaktadır. Eğer televizyonunuz oyun özelliği sağlıyorsa, televizyon ayarlarını değiştirebileceğiniz kumandalar kullanıcılara oyun oynama imkânı sunar. Televizyonunuzu uygun bir ses sistemiyle kullanarak daha keyifli hale getirebilirsiniz. Ses sistemleri, sesi farklı alanlardan sunarak yayın sesini daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Bu özellik birçok televizyonda da mevcuttur. Ancak ses sistemleriyle bu özellikten alabileceğiniz verimi artırabilirsiniz. Ses sistemlerinde kullanıldığı alanın metrekaresine ve televizyon izleyen kişi sayısına göre seçebileceğiniz birçok seçenek mevcuttur. Bu aksesuarların hemen hemen hepsi üstünden ses teknolojileriyle donatılarak televizyon deneyiminizi daha keyifli hale getirmeyi amaçlar. Televizyon tavsiye ve önerilerinde en yeni ses teknolojileriyle donatılan ürünler ön plana çıkar. Bu ürünlerle yeni bir ses sistemi kullanmanıa gerek kalmaya bilir.

 

Müzik dinlerken, internet üzerinden film veya video izlerken izlediğiniz şeylere daha fazla odaklanabilmek adına ses sistemlerinden birini edinmek isteyebilirsiniz. Birçok özelliğin yanı sıra bu sistemler tasarım olarak da birbirinden farklı nitelikler taşır. Birçok ürün en yeni teknolojinin yanı sıra şık bir görünümü de kullanıcılarına sunar. Bu ürünlerle hem televizyon köşenizi daha keyifli hale getirebilir hem de ev dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Televizyon markaları geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır ve bahsedilen bu ürünlerin farklı renk seçeneklerine, farklı tasarımlarına ve birbirlerinden farklı özellikte olan modellerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu ürünler sayesinde boş zamanlarınızı daha keyifli hale getirebilir, sağladıkları avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Özeti Göster