⇡ Başa Dön
Ürün Çeşidi
Daha fazla göster Daha az göster
Marka
Daha fazla göster Daha az göster
İndüksiyon Ocak Kullanımı
Tencere Ebadı
Daha fazla göster Daha az göster
Malzeme
Daha fazla göster Daha az göster
Renk
Daha fazla göster Daha az göster
FİYAT
GÖSTERİM:
SIRALAMA:
FİLTRELE
Taksitli Tencere Modelleri Evkur'da!

Tencereler 

Tencereler, içinde yemek pişirmeye yarayan genellikle farklı tiplerde üretilmiş mutfak eşyalarıdır. Tencereler birçok türden ve boydan oluşmaktadır. Sağlık açısından kullanılan tencerelerin malzeme kalitesi önemlidir bu yüzden seçim yaparken sağlıklı malzemeler ile üretilmiş tencereleri tercih etmeniz önerilmektedir.

Tamamını Göster

Tencereler 

 

Tencereler, içinde yemek pişirmeye yarayan genellikle farklı tiplerde üretilmiş mutfak eşyalarıdır. Tencereler birçok türden ve boydan oluşmaktadır. Sağlık açısından kullanılan tencerelerin malzeme kalitesi önemlidir bu yüzden seçim yaparken sağlıklı malzemeler ile üretilmiş tencereleri tercih etmeniz önerilmektedir. Gıdaları doğru tencerelerde ve doğru pişirme yöntemleriyle pişirdiğinizde daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır. Her tencere tipinin kendine özel bazı avantajlı kullanımları bulunur. Doğru tencereyi bulmak ve tercih etmek size zaman kazandıracaktır.

 

Yemek yaparken veya bir yemeği ısıtmak, kaynatmak için tencerelere ihtiyaç vardır. Beslenme ihtiyacının giderilmesinde tencereler büyük rol oynar. Bütün gıdaların pişmesine yardım eder.  Özellikle sulu yemek ve çorba pişirmek için tencereler çok önemlidir. Pilavlar, makarnalar tencerede pişmesi gereken başlıca yemeklerdir. 

 

Genellikle paslanmaz çelikten üretilen bu kapların içi derin olarak tasarlanmıştır. Sağlıklı ve lezzetli yemek pişirmede tencere çok önemli bir araçtır. Çok fazla tencere çeşidi bulunmasından dolayı amaca en uygun olanı seçmek biraz zor olabilir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda ilerleyerek doğru tencereyi Evkur’da bulabilirsiniz. Evkur’un sunduğu kredi kartsız 24 aya varan taksit imkanlarıyla beğendiğiniz tencere modeline kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

 

 

Tencere Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Yapıldıkları malzemeler tencerelerin özelliklerini etkilemektedir. Yemeğin lezzet kazanabilmesi ve iyi bir şekilde pişmesi için yemeğin türüne özel tencerelerde pişmesi önerilmektedir. Bunun için değişik şekillerde, boyutlarda ve türlerde tencereler tasarlanmıştır. İhtiyacınız olan veya almak istediğiniz türe göre farklı tencere modelleri mevcut. Birden fazla tencereye ihtiyacınız var ise Evkur avantajlarıyla taksitli tencere satın alabilir ve senetle ödeme yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

 

Yemeğin lezzetinde doğru tencere seçimi de rol oynar bu yüzden kaliteli tencereler kullanmak çok önemlidir. Her yemeğin ve her pişirme yönteminin bir tenceresi bulunur. Bunlar mutfağın en temel ihtiyaçları arasındadır. Tencere almak istiyorsanız ihtiyacınız olan tencere boyutunu belirleyerek daha kolay ilerleyebilirsiniz. Tencere alırken nasıl temizlenmesi gerektiğini, günlük kullanıma uygun olup olmadığını, sağlık riskleri oluşturup oluşturmadığını göz önünde bulundurularak seçilmesi gerekir. Pişirilen yemeklerden en iyi verimi alabilmek için tencerenin dibinin kalın ve düz olması gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da tencere markasıdır. Karaca tencere seti ve Emsan tencere seti modellerini inceleyerek seçim yapabilirsiniz.

 

Tencere Çeşitleri

 

 • Döküm Tencereler: Isı,  eşit bir şekilde tencereye dağıtır. Sağlıklı pişirme için tercih edilebilir. Ağır bir tencere türüdür.
 • Bakır Tencereler: Bakır tencereleri tercih edenler sürekli kalaylanmasına özen göstermesi gerekir. Bu tencerelerin içinde yemek saklanması sağlık açısından sorun yaratabilmektedir. Yemeklerinizi pişirdikten sonra ayrı bir kaba alabilirsiniz. Bakımını aksatmamanız ve düzenli kalaylanmasını sağlamanız gerekir. Bu tencerelerde zeytinyağlı yemekler pişirebilirsiniz.
 • Çelik Tencereler: Balıktan çorbaya kadar her türlü yemek pişirmede kullanılan bir tenceredir. Kapakları iyi kapandığı için ısı kaybı yaşanmaz ve yapılan yemekler uzun süre sıcak kalabilir. Yapılan yemekler bu tencerede saklanılabilmektedir, yemeklerinizi buzdolabına koyarken bu tencereyi tercih edebilirsiniz.
 • Teflon Tencereler: Yağsız veya az yağlı yapılan yiyeceklerde çok tercih edilmektedir. Yapışmaz özelliği sayesinde yapılan yiyecekler tencereye yapışmayacaktır. Bu tencereleri kullanırken metal kaşık, çatal gibi eşyaların kullanılmaması gerekir. Metal eşyalar tencerenizi çizebilir. Yapılan yemekler tahta kaşıkla kontrol edilmeli veya bölünmelidir. Sağlık sorununa neden olmaması için zaman içerisinde çizilen tencerenizde uzun süre yemek bekletmemeye özen gösteriniz.
 • Seramik Tencereler: Seramik tencerelerin içi hafif yağlı bir dokuya sahip olduğundan temizlenmesi çok pratiktir. Bulaşık makinesinde yıkanması tercih edilmemektedir. Bu tencerede pilav, makarna gibi sayısız yemekler pişebilir. 
 • Granit Tencereler: Granit tencereler, teflon tencerelere benzer fakat çizilmeye karşı oldukça dayanıklıdırlar. Yapışmaz ve ısıya karşı dayanıklı olduğundan et yemekleri için tercih edilebilir. 
 • Toprak Tencereler: En eski pişirme kaplarından sayılan toprak tencerelerin diğer adı güveçtir. Fırında ve ocaklarda kullanılabilir özellikte olan bu tencereler ani sıcaklık değişiklikleri yapılırsa çok kolay kırılır bu yüzden çok dikkat edilmelidir. Çatlak oluştuğu zaman kullanılmamalıdır çünkü çatlak daha da büyüyerek kırılabilir.
 • Alüminyum Tencereler: Kızartmalar için tercih edilebilir. Kolay temizlenebilen bir tenceredir. 
 • Düdüklü Tencereler: Uzun sürede pişen yemekleri daha hızlı pişirilmesine olanak sağlar. Zaman tasarrufu sağlayan bu tencerelerde pişen yemekler buhar basıncıyla piştiği için daha sağlıklı olurlar. 
 • Cam tencereler: Yemekler pişirildikten sonra saklama kabı olarak da kullanılabilir. İçerisi gözüktüğünden sürekli kapağını açıp kontrol etmeye gerek kalmaz, uzaktan pişip pişmediğini görebilirsiniz. Bazı cam tencereler ani ısı değişimine uğradığı zaman kırılabilir. Temizlenirken çok dikkat edilmeli ve çizilmemesine özen gösterilmelidir. Çizildikleri zaman temizlenmesi güçleşecektir.
 • Emaye Tencereler: Emaye tencere yapısından dolayı pişirilen yemekler yapışabilmektedir. Fakat kullanımı kolay olduğundan tercih edilebilir. 

 

En Sağlıklı Tencere Hangisidir?

 

Tencereler en önemli mutfak eşyaları arasındadır. Neredeyse bütün yemekler pişip hatta onlarda tutulmaktadır. Yemeklerle doğrudan temas halinde olduğu için insan sağlığı açısından sorun teşkil etmeyecek tencereler kullanılmalıdır. Tencere seçimini doğru yapmak ve doğru kullanmak sağlık için çok önemlidir.

 

Düdüklü tencere buhar basıncından yararlanarak çalıştığı için bu tencerelerde yemek pişirilmesi ve saklanması sağlık açısından bir sorun teşkil etmeyecektir. Döküm tencere ise ısıyı eşit bir şekilde bütün yemeğe dağıtarak sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlamanızı sağlar. Yemeğinizin her tarafı eşit bir şekilde pişmiş olur. Döküm tencerelerin yapısında da insan sağlığını riske atacak zararlı madde bulunmadığından kullanılabilir. Cam tencereler asit ve alkaliden etkilenmediği için sağlıklı tencereler arasında yer alır. Yemeklerin pişirilmesi ve saklanması sağlık açısından bir sorun teşkil etmeyecektir. Çelik tencereler yemeğin sağlıklı pişmesi için kullanılabilecek bir diğer tence çeşididir. Bu tencereler paslanma ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. 

 

Hangi Yemek En İyi Hangi Tencerede Pişer?

 

Mutfaklar için tencereler olmazsa olmazdır. Her yemeğin iyi piştiği bir tencere bulunmaktadır. Tencerenin türleri yemeklerin pişme süresinden lezzetine kadar her şeyi etkilemektedir. Et yemekleri için döküm tencereler idealdir. Isıyı eşit ve doğru yaydığı için etin pişmeyen kısmı kalmayacaktır. Pilav yapmak için kapağında delik olan tencereler tercih edilirse pilav daha güzel demlenerek pişecektir. Pilav tencereleri çok derin tercih edilmez, karnıyarık tenceresi benzeri tencerelerde daha iyi pişer. Derin tencerelerinizde makarna çok güzel pişecektir. Özellikle spagetti yapımı için derin tencereler kullanılmaktadır. Düdüklü tencere hızlı, pratik ve sağlıklı yemekler için en çok tercih edilen tencere türlerindendir. Zor pişen etler ya da baklagiller daha kolay bir şekilde pişecektir. Yemeğinizin pişme süresini kısalttığı için uzun süre pişen yemekler için tercih edilebilir. 

 

Tencere Kullanımının Önemli Detayları

 

Tencereleri uzun süre kullanmak için dikkat edilecek önemli detaylar vardır. Yemek yaparken metal eşyalar kullanmanız tencereleri çizecektir. Bu yüzden tahta veya silikon spatula, kepçe ve kaşık kullanmanız uzun süreli kullanım imkanı sağlayacaktır. Ocağın ısısını tencerenin boyutuna göre açmanız gerekir, küçük bir tencereye fazla ısı açtığınız zaman etrafı zarar görecektir.  Kızartmalar için çelik tencereler kullanılabilir. Tencerelerinizi elde yıkayarak zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Temizlik esnasında ise sert ve metal eşyalar kullanmadan temizlik yapmanız zarar görmelerinin önüne geçecektir.

 

Tencere Fiyatları

 

Kredi kartsız taksitli tencere fiyatları tencerenin yapısına, türüne ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Tencerenizi Evkur’dan set halinde aldığınız zaman genellikle daha uygun fiyata gelmektedir. Ayrıca taksitle ödeme seçeneği sunulmaktadır. İlk defa tencere alacaksanız set halinde bütün boyutlarda tencere alabilirsiniz. Her yemek için genellikle farklı tencere tipleri kullanıldığından tencere setlerine her evde ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Özeti Göster